Sağlık kurumlarında yatan hastalarda korku ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the fear scale in hospitalized patients in health care organizations
  1. Tez No: 906258
  2. Yazar: TUĞÇE ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Korku tehlike varlığında ya da beklentisi olduğunda ortaya çıkan doğal bir duygudur. Korku düzeyi yüksek olan hastalarda, var olan sağlık tehdidiyle baş etmek, koruyucu önlemler almak yerine kaçınma, inkâr, tepkisel davranışlar görülebilmektedir. Dolayısıyla hastalarda korku düzeyinin belirlenmesi ve buna yönelik girişimlerin planlanıp, uygulanması önemlidir. Araştırmada hastaların öz değerlendirmesiyle korku düzeyini belirleyecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırmanın temel bileşenler analizinin örneklemini Bayburt il merkezinde bulunan bir kamu hastanesinde yatmakta olan 345 hasta oluştururken, doğrulayıcı faktör analizi örneklemini aynı hastanede yatan farklı 300 hasta oluşturmuştur. Test-tekrar test ise toplam 40 hastayla yapılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Hastalarda Korku Ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada, taslak ölçeğin yüzey geçerliği sağlanmış ve kapsam geçerlilik indeksi 0.88 olarak belirlenmiştir. Temel bileşenler analizi için Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.93, Barlett testi X 2 =5935.391 (p0.05) olarak bulunmuştur. Bununla birlikte hastaların ölçek toplam puan ortalaması 2.91±1.07'dir.
Özet (Çeviri)
Fear is a natural emotion that arises in the presence or expectation of danger. In patients with high levels of fear, avoidance, denial and reactive behaviors may be observed instead of coping with the existing health threat and taking protective measures. Therefore, it is important to determine the level of fear in patients and to plan and implement interventions accordingly. The aim of the study was to develop a valid and reliable measurement tool to determine the level of fear by self-assessment of patients. The sample of the principal components analysis of the study consisted of 345 patients hospitalized in a public hospital in Bayburt city center, while the confirmatory factor analysis sample consisted of 300 different patients hospitalized in the same hospital. As for test-retest, it was performed with a total of 40 patients. Data were collected through Personal Information Form and Fear in Patients Scale. In study, the face validity of the draft scale was ensured and the content validity index was determined as 0.88. For principal component analysis, Kaiser-Meyer-Olkin value is 0.93, Barlett test X2=5935.391 (p0.05) in the test-retest analysis. However, the mean total scale score of the patients was 2.91±1.07.