Okul öncesi dönemde bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin dezavantajlı öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisi
The effect of non-computer-free coding activities in the preschool period on the problem solving skills of disadvantaged studens
  1. Tez No: 906256
  2. Yazar: TUĞÇE SAYGILI ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada okul öncesi dönemde bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin dezavantajlı öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisinin belirlenmesi incelenmiştir. Bu çalışmanın elde ettiği bulguların özellikle okul öncesi öğretmenleri, araştırmacılar, eğitimciler, öğrenci velileri ve konuyla ilgilenen herkes için faydalı olması amaçlanmıştır. Bu araştırmada okul öncesi dönemde bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin dezavantajlı öğrencilerin problem çözme becerilerine etkisini belirlemek amacıyla uygun desenlerden birisi olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde Şanlıurfa ili Haliliye ilçesinde yer alan Yeşil Urfa ortaokulu ve Dağ eteği ilkokulu köy okullarında eğitim gören 20 kontrol ve 20 deney olmak üzere toplamda 40 çocuk katılmıştır. Araştırmanın verileri iki aşamada toplanmıştır. Araştırma kapsamında anasınıfına devam etmekte olan 5-6 yaş grubu öğrencilerden oluşan deney grubu ve kontrol grubu ile çalışılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak ise“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”kullanılmıştır. n
Özet (Çeviri)
In this study, determining the effect of computer-free coding activities on the problem-solving skills of disadvantaged students in the preschool period was examined. The findings of this study are intended to be useful especially for preschool teachers, researchers, educators, student parents and anyone else interested in the subject. In this study, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, which is one of the appropriate designs, was used to determine the effect of computer-free coding activities in the preschool period on the problem-solving skills of disadvantaged students. A total of 40 children, 20 control and 20 experimental, attending Yeşil Urfa secondary school and Dağ Eteği primary school village schools in the Haliliye district of Şanlıurfa province, in the spring semester of the 2022-2023 academic year, participated in the research. The data of the research was collected in two stages. Within the scope of the research, an experimental group and a control group consisting of 5-6 year old students attending kindergarten were studied.“Problem Solving Skill Scale”was used as a quantitative data collection tool. Since n was