11. sınıf yabancı uyruklu öğrencilerin akıl yürütme ve ispat becerilerinde matematiksel dilin etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of mathematics language factor on 11th grade foreign students' reasoning and proving skills
  1. Tez No: 906268
  2. Yazar: TUĞÇE KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİYE ZEYBEK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Matematik eğitiminde öğrencilere kazandırılmak istenen önemli becerilerden biri muhakeme becerisidir. Matematik Dersi Öğretim Programı incelendiğinde muhakeme becerisi ve buna bağlı olarak ispat yapabilme becerisinin tüm sınıf seviyelerinde üzerinde durulduğu görülmektedir. Öğrencilerin muhakeme becerisini geliştiren kavramlardan olan matematiksel ispatlar, matematik eğitiminde öğrenmeyi kalıcı hale getiren ve geliştiren bir araç görevi üstlenmektedir. Matematiksel dil kullanımı öğrencilerin ispat yapma becerilerini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Matematik eğitiminde akıl yürütme ve ispat becerisine verilen önem, öğrencilerin akıl yürütme ve ispat yapma süreçlerini inceleyen araştırmaların sayısının artmasına yol açmıştır. Çalışmada yabancı uyruklu ortaöğretim öğrencilerinin muhakeme becerilerini incelemek, akıl yürüme ve ispat becerilerini ortaya koymak, bu becerilere matematiksel dilin etkisini belirlemek ve bu konuda öneriler geliştirmek amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan durum çalışması esas alınmıştır. Çalışma 20 Suriyeli erkek öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışma sonucunda öğrencilerin çoğunlukla dışsal otoriteye dayalı ve deneysel düzeyde argümanlar oluşturdukları ve bu argümanları ikna edici buldukları görülmüştür. Öğrencilerin matematiksel dilin ağırlıklı olduğu ankette sembolik ispat şeması özelliklerini gösterirken, günlük dilin yoğun olarak kullanıldığı ankette saf deneyselcilik ispat şeması özelliklerini gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin günlük dilin yoğun olarak kullanıldığı ifadelere karşı daha olumlu tutum sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the important skills that students are expected to acquire in mathematics education is reasoning skill. When the Mathematics Curriculum is examined, it is seen that reasoning skills and the ability to make proofs are emphasized at all grade levels. Mathematical proofs, which are among the concepts that develop students' reasoning skills, serve as a tool that makes learning permanent and improves it in mathematics education. The use of mathematical language is among the factors affecting students' proof skills. The importance given to reasoning and proof skills in mathematics education has led to an increase in the number of studies examining students' reasoning and proof processes. In this study, it was aimed to examine the reasoning skills of foreign secondary school students, to reveal their reasoning and proof skills, to determine the effect of mathematical language on these skills and to develop suggestions on this issue. The study was based on a case study, which is one of the qualitative research approaches. The study was conducted with 20 Syrian male students. As a result of the study, it was observed that students mostly formed arguments based on external authority and at the experimental level and found these arguments convincing. It was found that the students showed the characteristics of symbolic proof schema in the questionnaire in which mathematical language was predominant, while they showed the characteristics of pure empiricism proof schema in the questionnaire in which everyday language was used intensively.