Eczanelerde iş sağlığı ve güvenliği
Ocupational health and safety in pharmacies
- Tez No: 906275
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ KALFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlk toplumsal yapılar ve iş gelişmeye başladığından beri, Sağlık ve Güvenlik tüm insanlık için sürekli bir meydan okuma olmuştur. Hiç kimsenin işine giderken yaralanmayı beklememesi gerektiği felsefesi yeni bir şey değildir, ancak yakın zamana kadar birçok kaza“Tanrı'nın iradesi”ve“talihsiz kader”olarak nitelendiriliyordu. Çeşitli koruyucu yasa ve yönetmeliklerin oluşturulması, işyeri güvenliğine yönelik ihtiyati bir yaklaşımın gerekliliğinin modern bir göstergesidir. Perakende mağaza olarak toplum eczanesi bu yeni verilerle uyumlu hale getirilmeli ve işveren olarak eczacı çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamalı ve desteklemeli, müşterilerinin sağlığına dikkat etmeli, işyerini korumalı, mesleki risk değerlendirme politikası uygulamalı ve genel olarak yüksek standartlarda çalışma koşulları sağlamayı hedeflemelidir. Bu çalışmada Türk ve Yunan eczacıların mesleki sağlık ve güvenlik konusuna ilişkin genel bilgi ve tutumlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
Ever since the first social structures and work began to develop, Health and Safety have been a constant challenge for all humanity. The philosophy that no one should expect to be injured while going his work is nothing new, yet many accidents until recently were attributed to "God's will AND unfortunate fate. Establishment of various protective laws and regulations, is now the modern proposal for the need of a precautionary approach to workplace safety. The community pharmacy as retail store must be harmonized with this new datas and pharmacist as employer must ensure and promote the health and safety of employees, take care of the health of his customers, protect his workplace, apply an occupational risk assessment policy and generally to aim at maintaining a high standard of working conditions. In this study we examined the general knowledge and attitudes of Turkish and Greek pharmasisits regarding the issue of Ocupational health and safety.