Simüle edilmiş açık apeksli maksiller santral keser dişlerin kırılma direnci üzerine rejeneratif endodontik tedavi prosedüründe kullanılan farklı irrigasyon solüsyonları ve koronal bariyer materyallerinin etkisinin değerlendirilmesi
Effect of different irrigation solutions and coronal barrier materials used in regenerative endodontic treatment procedure on the fracture resistance of simulated open apexed maxillary central incisors- In Vitro study
- Tez No: 906284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DÜZGÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, simüle edilmiş açık apeksli maksiller santral keser dişlerin rejeneratif endodontik tedavisinde kullanılan farklı şelasyon ajanları ile koronal bariyer materyallerinin dişlerin kırılma direncine (KD) olan etkisini mekanik ve termal yüklemeler uygulanmadan ve uygulandıktan sonra karşılaştırarak değerlendirmektir. Yöntemler: 132 adet daimi maksiller santral diş seçildi. Seçilen dişlerin köklerinin apikal üçte birlik kısmı kesilerek 12 mm standart kök uzunluğu elde edildi. Negatif kontrol grubu (grup 1, tedavi yok) olarak 12 diş rastgele seçildi. Kalan dişlerin giriş kavitesi açıldıktan sonra Protaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) eğe sistemi kullanılarak apeksten 1 mm dışarı çıkacak şekilde sırasıyla X1, X2, X3 ve X4 ile kanallar prepare edildi. İlk seansta 20 ml %1,5 sodyum hipoklorit (NaOCl) ve salin ile irrigasyon yapıldı, daha sonra kanallara kalsiyum hidroksit yerleştirildi. Pozitif kontrol grubunda (grup 2, n=12, distile su) seanslar sırasında irrigasyon solüsyonu olarak sadece distile su kullanıldı. Pozitif ve negatif kontrol grupları dışındaki dişlerin kök kanalları ikinci seansta %1,5 NaOCl ile yıkandı. Kullanılan şelasyon ajanı ve koronal bariyer materyaline göre deney grupları (n=18); grup 3 (etilendiamintetraasetik asit (EDTA)+TotalFill RRM Putty), grup 4 (Sitrik asit+TotalFill RRM Putty), grup 5 (Etidronik asit+ TotalFill RRM Putty), grup 6 (EDTA+Biodentine), grup 7 (Sitrik asit+Biodentine) ve grup 8 (Etidronik asit+Biodentine) olarak belirlenmiştir. Daha sonra kök kanalları gruplarda belirtilen şelasyon ajanları ile irrige edildi ve irigasyon ajitasyonu için Ultra X (Changzhou, Çin) ultrasonik cihazı kullanıldı. Nötralizasyonu sağlamak için final irrigasyon salin ile yapıldı. Koronal bariyer materyalleri minesement birleşiminden apikal 3 mm aşağıya yerleştirildi ve dişler rezin kompozit (3M ESPE, Almanya) ile restore edildi. Deney grupları mekanik ve termal yüklemelerin uygulanmasına göre tekrar alt gruplara ayrılmıştır. Multifonksiyonel çiğneme simülatörü kullanılarak 1 yıla eşdeğer mekanik (2.4 x 105 siklus) ve termal (2 x 600 siklus) yüklemeler uygulandı. Daha sonra KD testi için Universal test makinesi kullanıldı. Çalışmada yer alan ölçüm değerlerinin normal dağılıma uygunluğu Shapiro- Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uymayan kuvvet değerleri İki Yönlü Robust ANOVA Yöntemi ile analiz edildi. Bulgular: Mekanik ve termal yüklemelerin KD'ne etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,564).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this in vitro study is to evaluate the effect of different chelation agents and coronal barrier materials used in the regenerative endodontic treatment of simulated open apex maxillary central incisors on the fracture resistance (FR) of the teeth by comparing them before and after chewing simulator application. Methods: 132 permanent maxillary central teeth were selected. The apical one-third of the roots of the selected teeth were cut and a standard root length of 12 mm was obtained. 12 teeth were randomly selected as the negative control group (group 1, no treatment). After the access cavity of the remaining teeth was opened, canals up to X1, X2, X3, and X4 were prepared, respectively, by using the Protaper Next (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) file system, protruding 1 mm from the apex. In the first session, irrigation was performed with 20 ml of 1.5% sodium hypochlorite (NaOCl) and saline, and calcium hydroxide was placed in the canals. In the positive control group (group 2, n=12, irrigation with distilled water), only distilled water was used as an irrigation solution during the sessions. The root canals of the teeth except for the positive and negative control groups were irrigated with 1.5% NaOCl in the second session. Other experimental groups according to the chelation agent and coronal barrier material used (n=18); group 3 (ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA)+TotalFill RRM Putty), group 4 (Citric acid+TotalFill RRM Putty), group 5 (Etidronic acid+TotalFill RRM Putty), group 6 (EDTA+Biodentine), group 7 (Citric acid+Biodentine) and group 8 (Etidronic acid+Biodentine). Then the root canals were irrigated with chelation agents and for irrigation agitation, an Ultra X (Changzhou, China) ultrasonic device was used. Final irrigation was performed with saline to ensure neutralization. Coronal barrier materials were placed apically 3 mm below the cemento-enamel junction and the teeth were restored with resin composite (3M ESPE, Germany). Experimental groups were again divided into subgroups according to the application of mechanical and thermal loading. Mechanical (2.4 x 105 cycles) and thermal (2 x 600 cycles) loadings equivalent to 1 year were applied using a multifunction chewing simulator. Then Universal testing machine was used for FR testing. The study's suitability of the measurement values to normal distribution was evaluated with the Shapiro-Wilks test. Force values that did not comply with normal distribution were analyzed using the Two-Way Robust ANOVA Method. Results: The effect of mechanical and thermal loading on FR was not statistically significant (p = 0.564).