Serbest nakit akışları ve firma değeri ilişkisinde firma özelliklerinin düzenleyici rolü: BİST30 firmaları üzerine bir uygulama
Free cash flows and in firm value relationship the moderating role of firm characteristics: An application on BIST30 companies
- Tez No: 906318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Serbest nakit akışı, bir firmanın faaliyetlerinden ne derece verimli bir şekilde nakit yarattığını ve dış finansmana ihtiyaç duymaksızın borçlarını ödeme, temettü dağıtma ve yeni yatırımlara yönelme kapasitesini göstermesi açısından kritik bir göstergedir. Bununla birlikte firma değeri, şirketin mevcut varlıkları, borçları ve yükümlülükleriyle birlikte tüm finansal durumu göz önünde bulundurularak hesaplanan piyasa değeridir. Firmaların sahip olduğu serbest nakit akışlarının firma değeri üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Serbest nakit akışlarının yanı sıra firma değerini etkileyen bir diğer önemli unsur ise yaş, büyüklük gibi firma özellikleridir. Ayrıca bu unsurlar serbest nakit akışlarını da etkilemektedir. Bu kapsamda Çalışmada BİST 30 Endeksi'nde işlem gören firmalarda 2000-2023 döneminde serbest nakit akışları ile firma değeri ilişkisinde firma özelliklerinin düzenleyici rolünün panel veri analizi ile araştırılması amaçlanmıştır. Yapılan panel veri analizi sonucunda serbest nakit akışları ve finansal kaldıraç değişkenlerinin firma değerini pozitif yönde etkilediği buna karşın yaş ve büyüklük değişkenlerinin negatif etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca serbest nakit akışı ve firma değeri ilişkisinde büyüklük değişkeninin moderatör rolü olduğu buna karşın yaş değişkeninin moderatör rolü olmadığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Free cash flow is a critical indicator of how efficiently a firm generates cash from its operations and its capacity to pay its debts, distribute dividends and undertake new investments without the need for external financing. In addition, firm value is the market value of a company, calculated by taking into account its entire financial position, including its current assets, debts and liabilities. The free cash flows of firms have a significant impact on firm value. In addition to free cash flows, another important factor affecting firm value is firm characteristics such as age and size. These factors also affect free cash flows. In this context, the study aims to investigate the regulatory role of firm characteristics in the relationship between free cash flows and firm value in the period 2000-2023 for firms traded in the BIST 30 Index by using panel data analysis. As a result of the panel data analysis, it was found that free cash flows and financial leverage variables positively affect firm value, whereas age and size variables negatively affect firm value. In addition, it is revealed that the size variable has a moderating role in the relationship between free cash flow and firm value, whereas the age variable does not have a moderating role.