Feridun Fazıl Tülbentçi'nin romanlarında tarih
History of Feridun Fazıl Tülbentçi's novels
  1. Tez No: 906332
  2. Yazar: ÜMMÜHAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Ahmet Refik'ten sonra M. Turhan Tan, Reşat Ekrem Koçu, Abdullah Kozanoğlu gibi geniş kesimlere tarih sevgisi aşılayan, edebî değeri yüksek olmasa da sürükleyici tarihî romanlar yazan, hayatı ve edebî kişiliği üzerinde doğru dürüst bir çalışmanın yapılmadığı, edebiyat tarihçilerinin ilgisiz davrandığı, Feridun Fazıl Tülbentçi'nin romanlarında tarih temini ortaya koymayı temel almaktadır. Yazar tarihe olan merakı yüzünden Ankara ve İstanbul radyolarında tarihle ilgili programlar yapmıştır. Babasının da bir asker ve şehit yüzbaşı olması sebebiyle ilgilendiği tarih, radyo programlarında etkili olmasını sağlamış, bu programlarda yaptığı konuşmalarla kendisini çok sevdirmiştir. 1947 yılından itibaren arka arkaya romanlarını yayımlamaya başlamıştır. Bu romanları ile genç kuşaklara tarih bilinci ve sevgisini aşılamıştır. Bu açıdan tezimizin konusu olan yazarı ele almada onu Türk edebiyatı içerisindeki haklı yerine koymak, şimdiye değin hakkında çok fazla çalışma olmaması nedeniyle edebiyat dünyasına tanıtmak, yazar hakkında yapılacak çalışmalara bir kaynak olabilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, after Ahmet Refik'in M. Turhan Tan, Reşat Ekrem Koçu, Abdullah Kozanoğlu, such as history lovers to large groups, high literary value, even if not immersive historical novels, the literary historians act irrelevant and the right to a proper study of his life and literary personality Feridun Fazil Tülbentçi's novels are based on history. Due to his interest in history, the author made history-related programs in Ankara and Istanbul radios. His father was also a soldier and martyr captain, and his love for history was influenced by these radio programs, which made him very popular. In 1947, he started publishing his novels consecutively. With these novels, she has instilled the consciousness and love of history to the younger generations. In this respect, it is aimed to introduce the author of our thesis to the right place in Turkish literature and to introduce it to the world of literature because there is not much work about it until now, and to be a resource for the works about the author.