Durkheım'ın anomi kuramı perspektifinde sinemada anti kahramanların göstergebilimsel çözümlemesi
A semiotic analysis of anti-heroes in cinema from the perspective of Durkheim's anomie theory
- Tez No: 906351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez, sinemada anti-kahraman figürlerinin toplumsal normların çöküşüyle nasıl şekillendiğini, Emile Durkheim'ın anomi teorisi ve Roland Barthes'ın göstergebilimsel analiz yöntemi çerçevesinde incelemektedir. Taxi Driver (1976), Fight Club (1999) ve Joker (2019) filmleri, modern toplumlarda yaşanan anomi durumlarının bireyler üzerindeki etkilerini anlamak için seçilmiştir. Çalışmada, bu filmlerdeki anti-kahraman karakterlerin anomi durumlarıyla nasıl evrildiği ve toplumsal normlarla ve iç dünyalarında var olan çatışmaların, nasıl temsil edildiği analiz edilmiştir. Tezde, sinemanın modern dünyada toplumsal çatışmaları ve bireylerin bu çatışmalar karşısında yaşadığı psikolojik dönüşümleri yansıtma gücü ele alınmıştır. Göstergebilimsel analiz yöntemi kullanılarak, filmlerdeki semboller ve görsel unsurların anomi bağlamındaki anlamları incelenmiş, bu unsurların anti-kahraman figürleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, sinemanın anti-kahraman figürleri aracılığıyla modern toplumlarda yaşanan normatif boşlukları ve bireylerin bu boşluklarla nasıl başa çıktığını anlamaya katkıda bulunmaktadır. Çalışma, toplumda ortaya çıkan anomi durumunun, bireyler üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, sosyolojik teori ve film eleştirisi alanlarında yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how anti-hero figures in cinema are shaped by the collapse of social norms, through the lens of Emile Durkheim's theory of anomie and Roland Barthes' semiotic analysis method. The films Taxi Driver (1976), Fight Club (1999), and Joker (2019) were selected to understand the impact of anomie conditions in modern societies on individuals. The study analyzes how the anti-hero characters in these films evolve through their experiences of anomie and how their conflicts with social norms and internal struggles are represented. The thesis explores the power of cinema to reflect societal conflicts and the psychological transformations that individuals undergo in response to these conflicts in the modern world. By using the semiotic analysis method, the study examines the meanings of symbols and visual elements within the films in the context of anomie and evaluates their effects on anti-hero figures. Ultimately, this research contributes to understanding how anti-hero figures in cinema navigate the normative voids experienced in modern societies. The study offers a new perspective in the fields of sociological theory and film criticism by revealing the effects of anomie on individuals in society.