Nıetzsche felsefesinde insanın dönüşümü
Human transformation in Nietzsche's philosophy
  1. Tez No: 906365
  2. Yazar: DİLAN BULDUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAVER DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Friedrich Nietzsche, kişinin yaşamın içerisinde kendisine dair üç dönüşümden geçtiğini deve, aslan ve çocuk metaforlarıyla anlatmaktadır. Deve, geleneksel ahlakı temsil etmektedir. Aslan, güçlüdür, özgürdür ve kendi kurallarını koymaktadır. Çocuk ise, yeni değerlerin doğumunu temsil etmektedir. Çocuk, masumdur, yaratıcıdır ve geleneksel değerlerin ötesine geçmeye hazır olan değişimin kendisi olmaktadır. Bu tezde, metaforlar aracılığıyla, insanın kendisini aşma yolculuğunun üzerinde durulmaktadır. Nietzsche'ye göre, insan önce devenin yükünü taşımayı öğrenmeli, sonra aslan gibi“kendisi gibi olmayanlara”“hayır”söyleminde bulunabilmeli ve en sonunda bir çocuk gibi yeni değerler ortaya koyabilmelidir. Nietzsche'ye göre, iki temel ahlak ayrımından bahsedebilmekteyiz. Efendi ve köle ahlakı bu iki temel ahlak ayrımını oluşturmaktadır. Efendi ahlakı, kendi kurallarını koyar ve uymayı bir asalet göstergesi olarak sergilemektedir. Köle ahlakı ise, zayıflığa ve sürüye bağımlılığı değer yargısı olarak görmektedir. Nietzsche'nin efendi ve köle ahlakı, ahlakın kökenini ve işleyişini anlamamıza yardımcı olur. Bu ahlak türleri, geleneksel ahlak anlayışlarını sorgulamamızı ve kendi değerlerimizi sorgulamamızı teşvik eder. Bu tezde efendi ve köle ahlakının temel farklılıkları ve bu farklılıklar üzerinden toplumdaki yansımaları tartışılmaktadır. Bu araştırma tezin üçüncü bölümünde, deve, aslan ve çocuk metaforları aracılığıyla bireyin kişisel dönüşümünü incelemeyi, efendi ve köle ahlakı çerçevesinde öznel değer sistemini sorgulamayı amaçlamaktadır. Bu açıdan deve, aslan ve çocuk metaforları aracılığıyla kişisel dönüşümün keşfini ve efendi ve köle ahlakı bağlamında bireyin kendi değerlerini sorgulaması konu alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Friedrich Nietzsche explains that a person goes through three transformations in life with the metaphors of the camel, the lion and the child. The camel represents traditional morality. The lion is strong, free and makes its own rules. The child, on the other hand, represents the birth of new values. The child is innocent, creative and is the change itself, ready to go beyond traditional values. In this thesis, through metaphors, the human journey of self-transcendence is emphasized. According to Nietzsche, human being must first learn to carry the camel's burden, then, like a lion, s\he must be able to say“no”to“those who are not like him”and finally, like a child, he must be able to create new values. According to Friedrich Nietzsche, we can talk about two basic moral distinctions. Master and slave morality constitute these two basic moral distinctions. Master morality sets its own rules and displays obedience as a sign of nobility. Slave morality, on the other hand, sees weakness and dependence on the herd as a value judgment. Nietzsche's master and slave morality help us understand the origin and functioning of morality. These types of morality encourage us to question traditional conceptions of morality and to question our own values. This thesis discusses the fundamental differences between master and slave morality and their reflections on society. In the third part of the thesis, this research aims to examine the personal transformation of the individual through the metaphors of camel, lion and child and to question the subjective value system within the framework of master and slave morality. In this respect, the discovery of personal transformation through the metaphors of camel, lion and child and the questioning of the individual's own values in the context of master and slave morality are discussed.