Lazkiye Limanı (1876-1908)
Port of Latakia (1876-1908)
- Tez No: 906399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ TEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Doğu Akdeniz'in önemli limanlarından olan Lazkiye Limanı, yüzyıllar boyunca sürdürdüğü ticari trafiğini Osmanlı Devleti'ne dahil olduktan sonra da devam ettirmiştir. Zaman zaman uğradığı değişimler ile gelir hacminde azalmalar yaşasa da hiçbir zaman kesintiye uğramamıştır. Bölgede yetişen kendine has ürünleri ile her zaman yabancı tüccarın ilgi odağı olmuştur. Buharlı teknolojilerin dünyaya yayılımı ile başlayan süreçte Avrupa ile etkileşim içinde olan liman ticari bir merkez haline gelmiştir. Bulunduğu konum itibari ile önem arz eden liman, XIX. yüzyılda gerek yerli tüccar ve yöneticilerin gerekse yabancı yatırımcıların atılımlarına söz konusu olmuştur. Fener, gümrük, karakol ve karantina mahalleri gibi ticari bir limanın sahip olması gereken pek çok özelliğe sahip olan ve doğal bir liman arazisi üzerinde bulunan Lazkiye Limanı, günümüzde dahi önemini devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Port of Latakia, one of the important ports of the Eastern Mediterranean, continued its commercial traffic for centuries after it was incorporated into the Ottoman Empire. Although it has experienced decreases in its income volüme due to changes it has undergone from time to time, it has never been interrupted. It has always been the center of attention of foreign merchants with its unique products grown in the region. Latakia Port, which interacted with Europe in the process that started with the spread of steam technologies to the world, became a commercial center. Since the location of Latakia is important, both local merchants administrators and foreign investors prepared projets fort he development of the port in the 19th century. Latakia Port, which has many features that a commercial port should have, such as lighthouses, customs, police stations and quarantine areas and is built on a natural harbor land, continues its importance even today.