Çalışma yaşamı ve toplumsal cinsiyet: Üniversite öğrencilerinin algı ve beklentileri üzerine bir alan araştırması
Working life and gender: A field research on the perceptions and expectations of university students
  1. Tez No: 906398
  2. Yazar: RABİYE ASLITÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Toplumlar tarih boyunca sosyal, ekonomik ve siyasal açıdan sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisinde olmuştur. Bu değişimler, cinsiyetlere yüklenen rolleri de doğrudan etkilemiştir. Sanayi devrimi öncesinden başlayarak bu cinsiyet rolleri, aile içi üretimin temelini oluşturmuştur. Sanayileşme, kadınların işgücü piyasasına katılımını da beraberinde getirmiştir. Geçmişte ücretsiz emek gücü olarak görülen kadın, artık fabrikalarda ve üretim tesislerinde çalışmaya başlamıştır. Bu süreçle beraber çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet tartışmaları gündeme gelmiştir. Toplumsal cinsiyet ve çalışma yaşamı birbiriyle yakından ilişkili iki kavramdır. Toplumsal cinsiyet, çalışma yaşamında önemli bir eşitsizlik kaynağı olarak görülmektedir. Çalışma yaşamında cinsiyet eşitsizliği, tüm cinsiyetlerin işgücü piyasasında eşit fırsatlara sahip olmalarını engelleyen önemli bir sorundur. Bu ayrımcılık, işe alım süreçlerinden terfi olanaklarına, ücret eşitsizliklerinden işyeri tacizine kadar geniş bir yelpazede kendini gösterebilir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin çalışma yaşamına yönelik algı ve beklentilerini toplumsal cinsiyet perspektifinden ele almaktır. Tezde bu çerçevede Kocaeli ve Sakarya illerindeki üniversite öğrencileriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu bağlamda, öğrencilerin toplumsal cinsiyet rollerine bakış açıları, toplumsal cinsiyet kavramı üzerinden çalışma yaşamına yönelik algı ve beklentileri ve çalışma yaşamında toplumsal cinsiyet temelli yaşamayı öngördükleri sorunlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Societies have been in constant change and transformation in social, economic and political terms throughout history. These changes have directly affected the roles assigned to genders. Starting before the industrial revolution, these gender roles have formed the basis of domestic production. Industrialization brought with it the participation of women in the labor market. Women, who were seen as free labor force in the past, have now started to work in factories and production facilities. With this process, gender discussions in working life have come to the fore. Gender and working life are two closely related concepts. Gender is seen as an important source of inequality in working life. Gender inequality in working life is an important problem that prevents all genders from having equal opportunities in the labor market. This discrimination can manifest itself in a wide range of areas, from recruitment processes to promotion opportunities, from wage inequalities to workplace harassment. The aim of this study is to address university students' perceptions and expectations of the labor market from a gender perspective. In this context, interviews were held with university students in Kocaeli and Sakarya provinces in the thesis. In this context, students' perspectives on gender roles, their perceptions and expectations of the labor market through the concept of gender, and the gender-based problems they foresee in the labor market are revealed.