Öz-liderliğin dönüşümcü liderliğe etkisinde kişisel bilgi yönetiminin rolü: Kamu sağlık yöneticileri üzerinde bir uygulama
The role of personal knowledge management on the effects of self-leadership to transformational leadership: A study on the public healthcare managers
  1. Tez No: 906422
  2. Yazar: İPEK EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma Öz-Liderliğin Dönüşümcü Liderlik üzerindeki etkisinde Kişisel Bilgi Yönetiminin aracılık rolünü araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. İstanbul İlinde çalışan kamu sağlık yöneticileri çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, liderlik kavramı, liderlik teorileri ve liderlik tarzları ele alınmıştır. Öz-Liderlik ve Dönüşümcü Liderlik tarzları derinlemesine incelenerek, bu liderlik tarzlarının boyutları ve söz konusu liderlik tarzları ile ilgili son yıllarda yapılan çalışmalar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Kişisel Bilgi Yönetimi kavramı, Kişisel Bilgi Yönetiminin boyutları ile son yıllarda konu ile ilgili yapılan çalışmalar sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde sağlık sektörünün yapısı, sağlık hizmetlerinde Öz-Liderlik, Dönüşümcü Liderlik ve Kişisel Bilgi Yönetiminin yeri ve önemi ile ilgili detaylar ortaya konmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Öz-Liderliğin Dönüşümcü Liderliğe etkisinde Kişisel Bilgi Yönetiminin rolü kamu sağlık yöneticileri üzerinde bir uygulama ile araştırılmıştır. Bu bölümde araştırmanın amacı ve önemi, araştırma evreni ve pilot çalışma örneklemi, araştırmanın kavramsal modeli, araştırmanın hipotezleri, araştırma verilerinin toplanmasında kullanılan yöntem, bu yöntemin sınırlılıkları, veri toplama aracının hazırlanması ile ilgili açıklamalar, verilerin analizi ve sonuçları, bulgular ve bulguların yorumlanması ayrıntılı olarak verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırma bulgularının genel değerlendirmesi yapılarak, akademik ve iş hayatına yönelik teorik ve uygulamaya yönelik çıkarımlarda bulunulmuş olup; daha ileri uygulamalar için yararlı olacağı düşünülen öneriler sunulmuştur. Araştırmanın veri toplama aracı anket yöntemidir. Ölçeklerin öncelikle Türkçeye uyarlama çalışmaları sonrasında kendi kendini ve başkasını değerlendirme ölçeği olarak 225 kişilik bir pilot çalışma ile validasyon yapılmıştır. Ana çalışma 616 kamu sağlık yöneticisine anket uygulama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda Öz-Liderliğin Dönüşümcü Liderlik üzerine etkisinde Kişisel Bilgi Yönetiminin kısmi aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out to research the mediating role of personal knowledge management in the effect of self-leadership on transformational leadership. Healthcare managers working in Istanbul constitute the universe of the study. In the first part of the study, the concept of leadership, leadership theories and leadership styles are discussed. Self-leadership and transformational leadership styles have been examined in depth, and the dimensions of these leadership styles and recent studies on these leadership styles have been examined. In the second part of the study, the concept of personal information management, the dimensions of personal information management and studies on the subject in recent years are presented. In the third part of the study, details about the structure of the health sector, self-leadership in health services, transformational leadership and the place and importance of personal information management are presented. In the fourth part of the study, the role of personal information management in the effect of self-leadership on transformational leadership was investigated with an application on public health managers. In this section, the purpose and importance of the research, the research universe and the pilot study sample, the conceptual model of the research, the hypotheses of the research, the method used in collecting the research data, the limitations of this method, the explanations about the preparation of the data collection tool, the analysis and results of the data, the findings and the interpretation of the findings are explained in detail given. In the conclusion part, a general evaluation of the research findings has been made and theoretical and practical inferences have been made for academic and business life; Suggestions that are thought to be useful for further applications are presented. The data collection tool of the research is the survey method. After the adaptation studies of the scales into Turkish language and culture, validation is carried out with a pilot study of 225 people for the self and other assessment scales. 616 healthcare managers participated in the survey. As a result of the study, it was determined that personal knowledge management has a partial mediation role on the effect of self-leadership on transformational leadership.