Kadın tüketicilerin çevrimiçi artırılmış gerçeklik uygulamaları üzerinden satın alım deneyimlerinin incelenmesi
Examining the purchasing experiences of female consumers through online augmented reality applications
  1. Tez No: 906461
  2. Yazar: MISRA ÖZAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojik gelişmeler günümüzde tüketiciler için büyük bir öneme sahiptir. İnternet, mobil cihazlar, yapay zeka, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi teknolojilerin hızlı bir şekilde gelişmesi, tüketicilere sayısız kolaylıklar sağlamaktadır. Bu nedenlerle, yeni teknolojilere adapte olmak daha da önemli hale gelmektedir. İnternet teknolojilerindeki hızlı ve yoğun gelişmeler, kişiselleştirilmiş internet kullanımının artmasıyla birlikte, tüketicilerin satın alma tutumlarını ve tercihlerini değiştirmiştir. Hem dünya genelinde hem de ülkemizde e-ticaret, mobil ve çevrimiçi alışveriş pazarlarının büyümesi, bu alanlarda faaliyet gösteren firmaların teknolojiyi kullanarak tüketicilere en kolay ve ilgi çekici alışveriş deneyimini sunmak için rekabet etmelerine yol açmaktadır. Bu araştırmanın amacı artırılmış gerçeklik (AR) ve / veya sanal gerçeklik (VR) teknolojisi ile alışveriş yapmış olan kişilerin satın alma süreçlerine ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Artırılmış gerçeklik (AR) ve/veya sanal gerçeklik (VR) teknolojilerini kullanarak en az bir defa çevrimiçi (online) satın alma deneyimlemiş 22 kişiden veriler toplanmıştır. Görüşme sonuçları incelendiğinde yaşanan deneyim düzeyinin müşterinin satın alma süreçleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments are of great importance to consumers today. The rapid development of technologies such as the internet, mobile devices, artificial intelligence, big data and the internet of things provides countless conveniences to consumers. For these reasons, adapting to new technologies is becoming even more important. Rapid and intense developments in internet technologies, along with the increase in personalized internet use, have changed consumers' purchasing attitudes and preferences. The growth of e-commerce, mobile and online shopping markets both worldwide and in our country leads companies operating in these areas to compete to offer consumers the easiest and most interesting shopping experience using technology. The purpose of this research is to reveal the opinions of people who shop with augmented reality (AR) or virtual reality (VR) technology regarding their purchasing processes. The research was conducted using a semi-structured in-depth interview method. Data were collected from 22 individuals who had at least one experience of online purchasing using augmented reality (AR) and/or virtual reality (VR) technologies. When the interview results were examined, it was determined that the level of experience had a positive impact on the customer's purchasing processes.