A Preliminary analysis of penetration due to conical shaped charges
Konik çukur imlaların oluşturduğu delmenin ön incelenmesi
- Tez No: 90650
- Danışmanlar: PROF. DR. R. ORHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
öz KONİK ÇUKUR İMLALARIN OLUŞTURDUĞU DELMENİN ÖN İNCELENMESİ KARSLI, Erol Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. R. Orhan YILDIRIM Aralık 1999, 114 sayfa Bu çalışmada konik çukur imlaların yarattığı yüksek hızlı metal jetlerin oluşumu ve delme etkisi incelenmektedir. Çukur imlalar ateşlemenin başladığı ucun karşı ucunda bulunan levha ile kaplanmış boşluk ve aradaki patlayıcıdan oluşur. Çukur imlaların tasarımında ve hedefin delinmesinde etkili olan parametreler tartışılmıştır. Çukur imlaların davranışlarını daha iyi anlamak için bir yöntem de verilmiştir. Teorik analiz sonuçları literatürde bulunan deneysel sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Anahtar sözcükler : Çukur imla, Jet oluşumu, Delme, Konik boşluklu levha IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A PRELIMINARY ANALYSIS OF PENETRATION DUE TO CONICAL SHAPED CHARGES KARSLI, Erol M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. R. Orhan YILDIRIM December 1999, 114 pages This thesis analyzes the formation and penetration of high speed metallic jets formed by conical lined cavities (shaped charges). The shaped charges are driven by high explosives having lined hollow cavities in one end opposite to the other end that the detonation is initiated. The parameters affecting the design of a shaped charge and the target penetration are discussed. Also a procedure for a better understanding of the behavior of shaped charge is given. The results of the theoretical analysis are compared with the experimental results found in literature. Keywords : Jet formation, Penetration, Shaped charges, Conical lined cavities 111