Oluz Höyük Kubaba Sunağı ışığında Orta Anadolu Kubaba kültünün değerlendirilmesi
An evaluation of the Central Anatolian Kubaba cult in the light of the Oluz Höyük Kubaba Altar
  1. Tez No: 906500
  2. Yazar: İMRAN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL SÜEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ana Tanrıça Kültü çok eski dönemlerden beridir çeşitli coğrafyalarda ve kültürlerde karşılaşılan bir inançtır.“Doğa Tanrıçası”olarak tapınım gören Ana Tanrıça betimlerine metinlerde, idollerde ve duvar kabartmalarında sıklıkla rastlanılmaktadır. Amasya'nın 25 km güneybatısında yer alan Oluz Höyük 4B Mimari Tabakasında açığa çıkarılan Kubaba Sunağı'nın keşfi ile başlayan ve Kubaba Heykelciği'nin alt kısmının bulunmasıyla ivme kazanan arkeolojik çalışmalar, Oluz Höyük'te Kubaba (Ana Tanrıça) kültünün varlığını kanıtlamıştır. Bu yüksek lisans tezinde de Oluz Höyük'te keşfedilen Kubaba Sunağı'ndan yola çıkarak Orta Anadolu ve yakın çevresindeki Kubaba Kültü'nün değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mother Goddess Cult is a belief that has been encountered in various geographies and cultures since ancient times. Depictions of the Mother Goddess, who is worshipped as the“Goddess of Nature”, are frequently encountered in texts, idols and wall reliefs. Archaeological studies, which began with the discovery of the Kubaba Altar unearthed in the 4B Architectural Layer of Oluz Höyük, located 25 km southwest of Amasya, and gained momentum with the discovery of the lower part of the Kubaba Statuette, have proven the existence of the Kubaba (Mother Goddess) cult in Oluz Höyük. In this master's thesis, it is aimed to evaluate the Kubaba Cult in Central Anatolia and its immediate surroundings, based on the Kubaba Altar discovered in Oluz Höyük.