Öğrenci başarısında cesaretinin etkisi: Öğretmen cesaretlendirmesi üzerine keşfedici bir araştırma
The effect of encouragement on student achievement: An exploratory research on teacher encouragement
  1. Tez No: 906501
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Öğrencinin motivasyonu, performansı ve başarısını artırmaya yönelik olarak öğretmen tutum ve davranışları eğitim sürecinde önemli bir yer tutar. Bu kapsamda yapılan bu araştırmada, öğrencilerin akademik başarılarında öğretmenlerin cesaretlendirici rolü ve etkisi incelenmiştir. Çalışmada nitel araştırma deseni kullanılarak, özel bir ortaokul-lisede çalışan 14 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanarak veriler toplanmış ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma, cesaretin öğrenci başarılarında bir rol oynadığını gösteriyor. Öğrenciler, cesaretlendirildiklerinde daha yüksek motivasyon göstermekte ve bu da başarılarına olumlu yansımaktadır. Ayrıca, insanların cesaretlendirici yaklaşımları, öğrencilerin kendilerine olan güvenini artırarak akademik performanslarına yansımaktadır. Sonuç olarak, cesaretin ve öğretmen cesaretlendirmesinin öğrenci başarısı üzerindeki etkisi çalışmamda açıklanmış, eğitimde cesaretlendirme yönteminin önemine dikkat çekilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, eğitim alanına cesaretin nasıl uyarlanacağı ve bu kapsamda öğretmen ve idarecilerin, öğrencileri nasıl cesaretlendireceklerine ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Teacher attitudes and behaviors towards increasing student motivation, performance and success have an important place in the education process. In this context, this research examined the encouraging role and impact of teachers on students' academic success. Using a qualitative research design in the study, data were collected with semi-structured interview technique from 14 teachers working in a private secondary school and high school and were subjected to content analysis. Research shows grit plays a role in student success. Students show higher motivation when they are encouraged, and this reflects positively on their success. Additionally, people's encouraging approaches increase students' self-confidence and are reflected in their academic performance. As a result, the effect of courage and teacher encouragement on student success is explained in my study, and the importance of the encouragement method in education is pointed out. In the light of the findings obtained from the research, suggestions are given on how to adapt courage to the field of education and how teachers and administrators can encourage students in this context.