Analysis of e-mobility progress in Türkiye's electric vehicle projections applying various techniques and suggestions
Türkiye'nin elektrikli araç projeksiyonlarında e-mobilite ilerlemesinin çeşitli teknikler ve öneriler kullanılarak analizi
- Tez No: 906499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Şebekeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türkiye'nin sıfır emisyon hedefleri doğrultusunda Avrupa Birliğine geçiş süreci ve Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması hükümleriyle ülkedeki elektrikli araç sayısına ilişkin projeksiyonlar önem kazanmıştır. Ayrıca elektrikli araç sayısının tahmini elektrik dağıtım şirketlerinin şebeke yatırım planlarının belirlenmesinde de önemli bir yer tutmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de elektrikli araçların sayısı 2024, 2025, 2030 ve 2035 yılları için tahmin edilmektedir. Ülkedeki elektrikli otobüs, elektrikli kamyon gibi araçların sayısının ihmal edilebilir düzeyde olması nedeniyle, söz konusu araçlar çalışma kapsamının dışında bırakılmış ve yalnızca otomobillere ilişkin verilere odaklanılmıştır. Çalışmanın ilk aşaması, ülke genelindeki toplam otomobil sayısını analiz etmek için doğrusal regresyon, çoklu doğrusal regresyon ve uzun kısa süreli bellek yöntemlerinin uygulanmasını içermektedir. Bu analizin yapılması için özel bir veri seti oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan temel değişkenler arasında ülkedeki nüfus, kişi başına düşen ortalama gayri safi yurt içi hasıla, faturalanan yıllık elektrik tüketimi, yurtiçi petrol satışları, yurtiçi sıvılaştırılmış petrol gazı satışları ve mevcut otomobil miktarı yer almaktadır. Ardından benzer ülkelerdeki, otomobil satışlarında elektrikli araçların penetrasyon oranları incelenerek senaryolar oluşturulmaktadır. Bu senaryolardan yola çıkılarak ilgili yıllar için elektrikli araç satışları tahmin edilmektedir. Ardından elde edilen elektrikli araç sayısı verileri doğrultusunda, Türkiyedeki elektrikli mobilite ekosisteminin bileşenleri olan şarj istasyonu soket sayısı, kurulu güç miktarı ve tüketim miktarına ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır. Son olarak çalışmada, Türkiyedeki e-mobilite ekosisteminin gelişimi için çeşitli teşvik önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In line with Türkiye's commitment to achieving zero-emission targets, its accession to the European Union, and adherence to the Carbon Border Adjustment Mechanism regulations, it is important to forecast the expansion of electric vehicles. This estimation is also vital for electricity distribution companies when planning investments in the electricity grid. This thesis aims to estimate the number of electric vehicles in Türkiye for the years 2024, 2025, 2030 and 2035. Given the current minimal presence of electric buses and electric trucks, this study focuses exclusively on electric automobiles. The initial phase of the research involves applying linear regression, multiple linear regression, and long short-term memory methods to analyze the total number of cars within the country. A specialized dataset has been developed for this analysis, incorporating key variables such as population, average gross domestic product per capita, annual invoiced electricity consumption, domestic petroleum sales, domestic liquefied petroleum gas sales, and the number of cars in circulation in the country. Subsequently, scenarios are formulated by examining the electric vehicle penetration rates in automotive sales across comparable countries. These scenarios are then used to estimate electric vehicle sales for the specified years. Then, in accordance with the data on the number of electric vehicles, assessments are made on the number of charging station sockets, the amount of installed power and the amount of consumption, which are the components of the electric mobility ecosystem in Türkiye. Finally, the study proposes a range of incentives aimed at fostering the advancement of the e-mobility ecosystem in Türkiye.