Kayıp ve yas sürecinde sanatla zenginleştirilmiş grup müdahale programının ergenler üzerindeki etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of an art-enriched group intervention program on adolescents in the process of loss and grief
- Tez No: 906520
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir yakının ölümü, insanoğlunun başına gelebilecek en acı tecrübelerden biridir. Çeşitli nedenlerden dolayı yaşanan kayıplar, beraberinde doğal bir yas sürecine zemin hazırlanmaktadır. Ancak kimi kayıplar o kadar sarsıcıdır ki, yasın doğal yapısı bozulabilir ve yaslı kişiler sağlıksız bir ruh haline bürünebilir. Yas sürecinde zorlayıcı durumların aşılmasında, ifade edilmesi zor duyguların ve düşüncelerin açığa çıkarılmasında sanatın önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu amaçla, son 24 ay içerisinde bir yakınını kaybetmiş lise öğrencilerine yönelik bir yas grubu müdahale programı uygulanmış ve programın, yas bilişleri, pozitif duygu, negatif duygu, depresyon, anksiyete ve stres düzeyine etkisi incelenmiştir. Mevcut araştırmada kullanılan sanatla zenginleştirilmiş yas grubu müdahale programı Çiftçiler Aydın (2020) tarafından geliştirilmiş olup, kayıp yaşamış üniversite öğrencileri üzerindeki etkililiği kanıtlanmıştır.Araştırmada ön test-son test tek gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Katılımcılar son 24 ay içinde kayıp yaşamış lise öğrencileridir. Araştırma grubu 9 kız erkek olmak üzere toplam 11 kişiden oluşmaktadır. Sanatla zenginleştirilmiş grup müdahale programının ön test ve son test ölçümlerine göre kayıp yaşamış lise öğrenci üzerinde, depresyon, anksiyete, stres, olumsuz yas bilişleri ve negatif duyguları azaltmada anlamlı bir fark yaratmadığı bulunmuştur. Bununa birlikte, grup müdahale programının pozitif duyguları arttırdığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The death of a loved one is one of the most painful experiences that can happen to human beings. Losses due to various reasons pave the way for a natural grieving process. However, some losses are so traumatizing that the natural structure of grief may be disrupted and the bereaved may become in an unhealthy state of mind. Art has an important role in overcoming challenging situations in the mourning process and in revealing feelings and thoughts that are difficult to express. For this purpose, a grief intervention program was applied to high school students who lost a relative in the last 24 months and the effects of the program on grief cognitions, positive emotions, negative emotions, depression, anxiety and stress levels were examined. The art-enriched grief intervention program used in the current study was developed by Çiftçiler Aydın (2020) and its effectiveness on bereaved university students was proven. A pretest-posttest one-group quasi-experimental design was used in the study. The participants were Esenyurt Sezai Karakoç Anatolian High School students who had experienced loss in the last 24 months. According to the pre-test and post-test measurements of the art-enriched group intervention program, it was found that it did not make a significant difference in reducing depression, anxiety, stress, negative grief cognitions and negative emotions in high school students who experienced loss. However, it can be said that the group intervention program increased positive emotions