Gazi Üniversitesi rektörlük binasının iklimlendirilmesinde ısı pompası seçiminin enerji tüketimi ve sera gazı salınımına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of heat pump selection on energy consumption and greenhouse gas emissions in air conditioning of Gazi University rectorate building
- Tez No: 906548
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ YILMAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kültürel değerleri olan binalarda yapılacak olan enerji verimli sistem çözümleri ile binalarda hem kültürel değerlerin korunması hem de karbon ayak izinin düşürülmesi gerekmektedir. Paris İklim Değişikliği Anlaşması ile taraf olduğumuz ve yükümlülüklerimizin bulunduğu küresel ısınma konusunda alınması gereken önlemler ile enerji tüketimi ve sera gazı emisyonlarının azaltılması zorunluluk haline gelmiştir. Kültürel miras değeri olan binalarda yapılan tadilatlar çoğu zaman binaların tarihsel dokusunu zedelemektedir. Bu amaçla, kültürel miras değerini bozmaması öngörülen ısı pompası sistem seçimi ile Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasının iklimlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasında ısı pompası seçimi ile iklimlendirilmenin enerji tüketimi ve küresel ısınmaya olan etkileri incelenmiştir. Yapının dijital ikizi oluşturularak modellenecektir. Yapı Autodesk Revit program kullanılarak modellenmiştir. Çalışmada Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasının güncel mevcut ilk hali ve güncel hali ile yapının modeli oluşturulmuştur. Modelin oluşturulması ile yapı sistem seçimine hazır hale gelmiştir. Elde edilen veriler EnergyPlus yazılımı ile analizi yapılmıştır. Isı pompası, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıma prensibine dayanan ve elektrikle beslenen bir sistemdir. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasının bulunduğu konuma ve kaynaklar sebebiyle; çalışmada, ısı pompasının hava ve toprak kaynaklı çeşitlerinin incelenmesi düşülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda hangi sistemin daha verimli ve ekonomik olduğu belirlenmesi hedeflenmiştir. Gazi Üniversitesi Rektörlük Binasında enerji verimli sistem çözümleri ile yapıda hem kültürel değerlerin korunması hem de karbon ayak izinin düşürülmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With energy efficient system solutions in buildings with cultural values, both cultural heritage should be protected and carbon footprint should be reduced. With the Paris Climate Change Agreement, it has become a necessity to reduce energy consumption and greenhouse gas emissions with the measures to be taken on global warming, to which we are a party and have obligations. Renovations to buildings with cultural heritage value often damage the historical texture of the buildings. For this purpose, it is aimed to change heating/cooling systems of Gazi University Rectorate Building with the heat pump system selection, which is foreseen not to disturb the cultural heritage value. The effects of heat pump selection on energy consumption and global warming at Gazi University Rectorate Building are examined. The digital twin of the building is created and modeled. The building is modeled in Autodesk Revit software. With the creation of the model, the building current system solutions and heat pump alternatives are considered. The data obtained is analyzed with EnergyPlus software. Heat pump is an electrically powered system based on the principle of transferring heat energy from one medium to another. Due to the location and resources of Gazi University Rectorate Building, the study examines the air and ground source types of heat pumps. It is aimed to examine the energy efficiency of the system alternatives, operational energy costs, and potential reduction of greenhouse gases. The main outcomes of the study can guide the policymakers to save the cultural heritage in buildings and reducing their carbon footprint.