Minkowski uzayında spacelike bir uzay eğrisinin modifiye edilmiş ortogonal çatısına göre Spinor denklemleri
Spinor equations according to the modified orthogonal frame of a spacelike space curve in Minkowski space
  1. Tez No: 906550
  2. Yazar: OKTAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TALAT SARIAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm çalışmanın giriş kısmıdır, bu bölümde; eğriler ve spinorlar üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiş ve bu çalışmanın amacı ve özgün değeri belirtilmiştir. İkinci bölümde; çalışmada sıklıkla kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, çalışmanın materyal ve metot bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde Minkowski uzayında timelike ve spacelike uzay eğrilerinin spinor denklemleri verilmiştir. Dördüncü bölüm çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Dördüncü bölümde Minkowski uzayında bulunan bir uzay eğrisinin modifiye ortogonal çatısı aracılığıyla spinor denklemleri elde edilmiştir. Beşinci bölümde sonuç ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. The first chapter is the introduction part of the study, in this chapter; information about the studies on curves and spinors is given and the aim and original value of this study are stated. In the second chapter, the basic definitions and theorems that are frequently used in this study are given. The third chapter constitutes the material and method section of the study. In this part, the spinor equations of timelike and spacelike space curves in Minkowski space are given. The fourth chapter is the original part of the study. In the fourth section, the spinor equations of a space curve in Minkowski space are obtained through the modified orthogonal frame. In the fifth chapter, conclusions and suggestions are given.