Online alışverişte tüketici yenilikçiliği, algılanan güven ve satın alma tercihi unsurlarının ilişkisi
The relationship between consumer innovativeness, perceived trust, and purchase preference factors in online shopping
- Tez No: 906576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ASLAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Online alışveriş, insanların elektronik ortamlar aracılığıyla zaman ve mekân kısıtlaması olmadan alışveriş yapmasına imkân sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber online alışveriş günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde rekabetçi pazar koşullarında yenilik işletmelerin varlığını koruması açısından önemli bir araçtır. Pazara sunulan yeni ürün ve hizmetlerin anlam kazanması tüketicilerin yenilikleri benimsemesi ile gerçekleşmektedir. İşletmeler, tüketicilerin ihtiyaç ve istekleri göz önünde bulundurması ve dikkate alması, tüketicilerin yenilikleri benimsemesinde önemli bir davranışsal unsurdur. Bu çalışmanın temel amacı, online alışverişte tüketici yenilikçiliği, algılanan güven ve satın alma tercihi unsurları arasındaki ilişiklerin tespit edilmesidir. Araştırmanın kapsamı, Türkiye genelinde online alışveriş yapan kullanıcılardan oluşmaktadır. Çalışma doğrultusunda 423 katılımcının yer aldığı anket çalışması yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenirlilik analizi, korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Analizlerin yapılmasında SPSS 26.0 paket istatistik programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada gerçekleşen korelasyon analizleri sonucunda tüketici yenilikçiliği, algılanan güven ve satın alma tercihi unsurları üzerinde anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Online shopping allows people to shop without time and space constraints through electronic platforms. With the development of technology, online shopping has become a part of daily life. In today's competitive market conditions, innovation is an essential tool for businesses to sustain their presence. The significance of new products and services introduced to the market is realized through consumers' adoption of innovations. Businesses' consideration of consumers' needs and desires is a crucial behavioral factor in the adoption of innovations by consumers. The main aim of this study is to determine the relationships between consumer innovativeness, perceived trust, and purchasing preference factors in online shopping. The scope of the research consists of users who shop online across Turkey. A survey with 423 participants was conducted for the study. In analyzing the data obtained from the research, mean, standard deviation, frequency distribution, reliability analysis, and correlation analysis were used. SPSS 26.0 statistical software packages were employed for the analyses. As a result of the correlation analyses performed in the research, a significant and positive relationship between consumer innovativeness, perceived trust, and purchasing preference factors was identified.