İklim değişikliğinin arktik siyaseti üzerindeki etkileri
The role of climate change in shaping arctic political strategies
  1. Tez No: 906577
  2. Yazar: VEDİA ULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKŞEMSETTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
21. yüzyılın en büyük ekolojik ve güvenlik sorunlarından biri olan iklim değişikliği, Kuzey Kutup Bölgesi'nde önemli dönüşümlere yol açmakta ve bu durum, uluslararası ilişkiler ve jeopolitik dinamikler üzerinde derin etkiler yaratmaktadır. Özellikle, Soğuk Savaş sonrası dönemde Arktik Bölgesi'nde ABD, Rusya, Çin ve AB gibi küresel güçler arasında başlayan stratejik mücadele, devletlerarası ilişkilerde güç dengelerini ve diplomatik girişimleri yeniden şekillendirmektedir. Buzulların erimesi, deniz seviyelerinin yükselmesi ve ekosistemlerin değişmesi, Arktik Bölgesi'nde biyolojik çeşitliliği tehdit etmekte ve yerli halkların geleneksel yaşam biçimlerini derinden etkilemektedir. Eriyen buzulların yeni deniz yolları açması ve bölgedeki doğal kaynakların daha erişilebilir hale gelmesi, devletlerarasında yeni ekonomik fırsatlar yaratırken, aynı zamanda ulusal güvenlik ve stratejik çıkarlar açısından rekabeti artırmaktadır. Arktik Bölgesi'nin sürdürülebilir ve barışçıl geleceği için yol gösterici olmayı amaçlayan bu çalışmanın bulguları, Arktik Bölgesi'nin sadece bir çevresel değişim alanı değil, aynı zamanda jeopolitik önem taşıyan stratejik bir bölge olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, Arktik Bölgesi'nin sürdürülebilirliği ve uluslararası barışın korunması için etkili politikalar ve iş birliği stratejilerinin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda, uluslararası iş birliğinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınma politikalarının uygulanması ve yerli toplulukların hayat şartlarının iyileştirilmesi önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As one of the 21st century's biggest ecological and security challenges, climate change is leading to significant transformations in the Arctic, which has profound effects on international relations and geopolitical dynamics. In particular, the strategic struggle between global powers such as the USA, Russia, China and the EU in the Arctic region in the post-Cold War period is reshaping the balance of power and diplomatic initiatives in inter-state relations. Melting glaciers, rising sea levels and changing ecosystems are threatening biodiversity in the Arctic and deeply affecting the traditional lifestyles of indigenous peoples. Melting glaciers are opening up new sea routes and making natural resources in the region more accessible, creating new economic opportunities between states, but also increasing competition for national security and strategic interests. The findings of this study, which aims to provide guidance for a sustainable and peaceful future for the Arctic region, reveal that the Arctic is not only an area of environmental change, but also a strategic region of geopolitical importance. Therefore, it is important to develop effective policies and cooperation strategies for the sustainability of the Arctic region and the preservation of international peace. In this context, it is important to strengthen international cooperation, implement sustainable development policies and improve the living conditions of indigenous communities.