5607 sayılı Kanun kapsamında sigara kaçakçılığı suçu
Cigarette smuggling crime within the scope of Law No.5607
  1. Tez No: 906590
  2. Yazar: EFE NALBANT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN EGEMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kaçakçılık suçu geçmişten günümüze kadar var olan bir suç olup işlenmesi artarak devam etmektedir. Diğer suçlarda olduğu gibi kaçakçılık fiillerinin önlenmesi adına ülkemizde yasalar çıkarılarak önlemler alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı kaçakçılık eylemini önlemeye yönelik olarak düzenlenmiş olan yasaları ve bu yasaların getirdiği müeyyideleri, özellikle sigara kaçakçılığı özelinde incelemek ve bu incelemenin sonucunda bu yasaları değerlendirmektir. Ayrıca sigaranın insan ve toplum sağlığına verdiği zararlar da ele alınarak toplumsal bilinç oluşturulması hedeflenmektedir. Tezimizin ilk bölümünde kaçakçılık suçunun tanımı yapılarak KMK'nun daha anlaşılır olması hedeflenmiştir. Akabinde kanunda yer alan teknik kavramlara sırasıyla değinilmiştir. İlk bölümde yine ülkemizde kaçakçılıkla ilgili çıkarılan kanunlar sistematik olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde kaçakçılık suçlarına genel kapsamda bakılarak değinilmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın ana konusu olan sigara kaçakçılığı suçuna yer verilmiş olup suça teşkil eden bütün fiiler irdelenilerek KMK içerisinde düzenlenen kanun maddeleri sigara kaçakçılığı nezdinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda Yargıtay kararları ve literatür taraması ile birlikte, sigara kaçakçılığı ile ilgili bilgilere detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde sigaranın insan ve toplum sağlına olumsuz etkileri ile sigara kaçakçılığına alınacak önlemler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Smuggling is a crime that has existed from past to present and its occurrence continues to increase. As with other crimes, measures have been taken to prevent smuggling by enacting laws in our country. The aim of the study is to examine the laws designed to prevent smuggling and the sanctions imposed by these laws, especially in the context of cigarette smuggling, and to evaluate these laws as a result of this examination. In addition, it is aimed to raise social awareness by addressing the damage that smoking causes to human and public health. In the first part of our thesis, it is aimed to make the Anti-Smuggling Law No. 5607 more understandable by defining the crime of smuggling. Subsequently, the technical concepts included in the law are mentioned respectively. In the first part, the laws regarding smuggling enacted in our country are systematically discussed. In the second chapter, smuggling crimes are discussed in general terms. In the third chapter, the crime of cigarette smuggling, which is the main subject of the study, is included and all the acts that constitute a crime are examined and the articles of law regulated in the KMK are examined in detail regarding cigarette smuggling. In this context, information about cigarette smuggling is included in detail, together with the Supreme Court decisions and literature review. In the fourth and last part of the study, the negative effects of smoking on human and public health and the measures to be taken against cigarette smuggling were emphasized.