Afetlere müdahalede görev alan profesyonellerin psikolojik sağlamlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of the psychological resilience of professionals intervention to disaster
  1. Tez No: 906591
  2. Yazar: HAKAN TİLKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, afetlerde görev alan profesyonellerin psikolojik sağlamlıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Afetler, toplumların karşı karşıya kaldığı en büyük krizlerden biridir ve bu tür olaylar yalnızca fiziksel yıkımlara değil, aynı zamanda derin psikolojik etkilere de yol açar. Afetlerde görev alan profesyoneller, hem afetzedelere yardım etmek hem de afetin etkilerini hafifletmek için kritik roller üstlenirler, ancak kendileri de büyük stres ve travmatik olaylarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, onların psikolojik sağlamlıklarını ve görev performanslarını olumsuz yönde etkileyebilir. Araştırmanın temel amacı, Bitlis'te afetlerde görev almış profesyonellerin psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek ve bu süreçte karşılaştıkları zorlukları incelemektir. Ayrıca, bu profesyonellerin psikolojik dayanıklılıklarını artırmak için yapılabilecek eğitim, destek ve koordinasyon faaliyetleri hakkında öneriler geliştirmek de bu çalışmanın hedefleri arasındadır. Araştırma, afetlerde görev alan profesyonellerin daha iyi hazırlanması, desteklenmesi ve dolayısıyla afet müdahale süreçlerinin daha etkin ve verimli hale getirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında veri toplama yöntemi olarak derinlemesine görüşmeler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, afetlerde görev alan profesyonellerin yoğun travma ve stresle karşılaştığını, psikolojik sağlamlıklarını korumak için çeşitli stratejiler geliştirdiklerini ve eğitim, destek ve koordinasyonun önemini vurgulamaktadır. Afet öncesi ve sonrası süreçlerde profesyonellerin psikolojik sağlamlıklarını desteklemek adına yapılacak eğitimler ve süpervizyon programlarının, afet müdahale süreçlerinin etkinliğini artıracağı belirlenmiştir. Bu bağlamda, afetlerde görev alan profesyonellerin psikolojik sağlamlıklarının desteklenmesi hem bireysel sağlıklarının korunması hem de afet müdahalelerinin etkinliğinin artırılması açısından hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the psychological resilience of professionals working in disasters. Disasters are one of the greatest crises faced by societies, and such events lead not only to physical destruction but also to profound psychological effects. Professionals involved in disasters play critical roles both to help disaster victims and to alleviate the effects of the disaster, but they also face great stress and traumatic events. This may negatively affect their psychological resilience and task performance. The main purpose of the research is to determine the psychological resilience levels of professionals who took part in disasters in Bitlis and to examine the difficulties they encountered in this process. In addition, developing suggestions about training, support and coordination activities that can be done to increase the psychological resilience of these professionals is among the objectives of this study. The research aims to contribute to better preparation and support of professionals working in disasters and thus to make disaster response processes more effective and efficient. Within the scope of this study, in-depth interviews and focus group discussions were used as data collection methods. Research results emphasize that professionals involved in disasters face intense trauma and stress, develop various strategies to maintain their psychological resilience, and emphasize the importance of training, support and coordination. It has been determined that training and supervision programs to support the psychological resilience of professionals during pre- and post-disaster processes will increase the effectiveness of disaster response processes. In this context, supporting the psychological resilience of professionals involved in disasters is of vital importance in terms of both protecting their individual health and increasing the effectiveness of disaster interventions.