Age and structural features of the rocks of the Menderes Massif around Özdere – Gümüldür (İzmir)
Özdere-Gümüldür (İzmir) çevresinde Menderes Masifi kayalarının yaşı ve yapısal özellikleri
- Tez No: 906637
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Özdere – Gümüldür yöresinin metamorfik kayaçları, bölgenin yaşını ve deformasyon özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla incelenmiştir. Kayaçlar, doğuya eğimli Özdere mylonitik makaslama zonu tarafından iki tektonik dilime ayrılmıştır. Taban bloğu (Özdere Şistleri) granat-muskovit şistlerden, tavan bloğu (Zindan Şistleri) ise altta klorit-biyotit-granat şistlerden ve üstte fillit ve kalk-şist arakatkılı kuvars-muskovit-kloritoid-kyanit şistlerden oluşmaktadır. Mermerler, metadolomitler ve dolomitik mermerler gibi metakarbonatlardan oluşan Kargıcak mermerleri, alttaki bulunan şist birimlerini tektonik olarak üzerlemektedir. Bölgenin kinematik analizi, tektonik yapıların hareket yönlerine göre güneye doğru bir hareket mekanizması olduğunu açıkça göstermektedir. Her iki tektonik dilimin çizgisel dokusu baskın bir kuzey-güney yönlemin olduğuna işaret etmektedir. Petrografik analize göre, genel mineral topluluğu, metamorfik derecenin klorit, biyotit ve granat alt fasiyes koşullarını veren Barrovian tipi yeşilşist fasiyesinde olduğunu ve her iki tektonik dilimin de retrograd metamorfik fazlar geçirdiğini göstermektedir. Özdere ve Zindan şistlerindeki kırıntılı zirkonlar ilk kez U-Pb yaşlandırma yöntemi kullanılarak LA-MC-ICP-MS ile yaşlandırılmıştır. Özdere Şistlerinin yaş dağılımı 621 Ma Neoproterozoik (%80.2) ile temsil edilmiştir. En genç uyumlu 206Pb/238U yaşlarının ağırlıklı ortalaması 523 ± 15 Ma'dır. Zindan Şistlerinin yaş dağılımı 619 Ma Neoproterozoik (%63.9) olarak zirve yapmaktadır. En genç yaşlar 361.5 ± 4.9 Ma'dır. Kırıntılı zirkon dağılımı açısından değerlendirildiğinde, MM ve çalışma alanı arasındaki zirkon popülasyon yaşlarının benzerliği, Özdere - Gümüldür bölgesinin daha önceki çalışmalarda önerildiği gibi CBU'ya değil, Menderes Masifine ait olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The metamorphic rocks of the Özdere – Gümüldür region are investigated to reveal the age and deformation characteristics of the area. The rocks are separated into two tectonic slices by east-dipping Özdere mylonitic shear zone. The footwall block (Özdere Schists) consists of garnet – muscovite schist and the hanging wall block (Zindan Schists) consists of chlorite – biotite – garnet schists at the bottom and quartz – muscovite – chloritoid – kyanite schist at the top intercalated with phyllites and calc-schists. The Kargıcak marbles consisting of metacarbonates such as marbles, metadolomites and dolomitic marbles, tectonically overly the schist units below. The kinematic analysis of the area clearly indicates a top-to-south sense of movement according to the offset of tectonic structures. In addition, the linear fabrics of both tectonic slices indicate a significant north – south trend. According to the petrographic analysis, general mineral assemblage suggest that the metamorphic grade is in Barrovian type greenschist facies yielding chlorite, biotite, and garnet subfacies conditions and both tectonic slices have experienced retrograde metamorphic phases. The detrital zircons in the Özdere and Zindan schists are radiometrically dated for the first time using U-Pb dating method by LA-MC-ICP-MS. The major age distribution cluster of Özdere Schists peaks at 621 Ma with Neoproterozoic age (%80.2). The youngest coherent 206Pb/238U ages yielded weighted mean age of 523 ± 15 Ma. The age distribution of Zindan Schists peaks at 619 Ma with Neoproterozoic age (%63.9). The youngest ages yielded the weighted mean age of 361.5 ± 4.9 Ma. When considered from the point of detrital zircon distribution, the similarity of zircon population ages between the Menderes Massif and study area implies that the Özdere – Gümüldür region belongs to the Menderes Massif and not to the CBU as it was suggested before in earlier studies.