Kronik konstipasyonlu kadınların spinal postür ve antropometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of spinal posture and anthropometric characteristics of women with chronic constipation
- Tez No: 906650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik konstipasyonlu (KK) ve sağlıklı kadınların spinal postür ve antropometrik özelliklerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya toplamda 80 olmak üzere KK'lı 40, sağlıklı 40 kadın dahil edildi. Katılımcıların fiziksel ve sosyodemografik özellikleri kaydedildikten sonra konstipasyon düzeylerini belirlemek amacıyla Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ve 7 Günlük Gaita Günlüğünü doldurmaları istendi. Bireylerin antropometrik özellikleri triseps, subskapula, suprailiak ve baldır deri kıvrım kalınlığı, humerus ve femur epikondil çapı, biceps ve baldır çevresi ölçümleri ile, spinal postürleri Spinal Mouse ile, fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form UFAA-KF ve pedometre ile değerlendirildi. Çalışmamızda KK'lı kadınların eğitim düzeyi sağlıklı kadınlardan daha düşüktü (p=0.011). KK'lı kadınların boy uzunluğu sağlıklı kadınlara göre daha düşük (p=0.012) ve suprailiak deri kıvrım kalınlıklarının daha fazla olduğu bulundu (p=0.041). KK'lı kadınların maksimum gövde fleksiyonu postüründe torakal açıları sağlıklı kadınlarınkine göre daha düşüktü (p=0.039). Grupların fiziksel aktivite seviyeleri, UFAA-KF (p=0.184) ve pedometre (p=0.440) için benzer bulundu. Bu çalışmanın sonucunda KK'lı kadınların spinal postür ve antropometrik özelliklerinin sağlıklı kadınlardan farklı olduğu tespit edildi. Bu sonuçların KK'lı kadınlar için kişiye özel tedavi programı belirleme konusunda önemli olabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the spinal posture and anthropometric characteristics of women with Chronic Constipation (CC) and healthy women. A total of 80 women, 40 with CC and 40 healthy women, were included in the study. After the participants' physical and sociodemographic characteristics were recorded, they were asked to fill out the Constipation Severity Scale and 7-Day Stool Diary to determine their constipation levels. The individuals' anthropometric characteristics were assessed with triceps, subscapula, suprailiac and calf skinfold thickness, humerus and femur epicondyle diameter, biceps and calf circumference measurements, spinal postures were assessed with the Spinal Mouse, and physical activity levels were assessed with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form UFAA-KF and pedometer. In our study, the education level of women with CC was lower than healthy women (p=0.011). It was found that the height of women with CC was lower than that of healthy women (p=0.012) and their suprailiac skinfold thickness was greater (p=0.041). The thoracic angles of women with CC in the maximum trunk flexion posture were lower than those of healthy women (p=0.039). Physical activity levels of the groups were found to be similar for IPAQ-SF (p=0.184) and pedometer (p=0.440). As a result of this study, it was determined that the spinal posture and anthropometric characteristics of women with CC were different from healthy women. We think that these results may be important in determining a personalized treatment program for women with CC.