Opioid kullanım bozukluğu olan bireylerde plazma oksitosin seviyesi ile erken dönem uyum bozucu şemalar ve ebeveyn algısı arasındaki ilişki
The relationship between plasma oxytocin levels, earlymaladaptive schemas, and parental perception inindividuals with opioid use disorder
- Tez No: 906658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KULACAOĞLU ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, opioid kullanım bozukluğu olan bireylerde plazma oksitosin seviyeleri ile erken dönem uyumsuz şemalar ve ebeveyn algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya DSM-5-TR'ye göre“Opioid Kullanım Bozukluğu”tanısı almış içleme, dışlama kriterlerini karşılayan 28 erkek ve 12 kadından oluşan 40 hasta ile benzer yaş ve cinsiyette toplam 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Her iki grupta da DSM-5'e göre yapılandırılmış klinik görüşme (SCID-5) gerçekleştirilmiş, sosyodemografik veri formu, Young Şema Ölçeği ve Young Ebeveynlik Ölçeği uygulanmıştır. Opioid kullanım geçmişi ile ilgili ek klinik veriler hasta grubunda toplanmıştır. Plazma oksitosin seviyeleri ELİSA yöntemiyle ölçülmüştür ve istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm veriler, sağlıklı bireyler ve hasta grubu arasında istatistiksel yöntemlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aims to investigate the relationship between plasma oxytocin levels, early maladaptive schemas, and parental perception in individuals with opioid use disorder. MATERIAL AND METHOD: The study included 40 patients (28 males and 12 females) diagnosed with“Opioid Use Disorder”according to DSM-5-TR criteria and 40 healthy control subjects of similar age and gender. Structured Clinical Interview for DSM-5 (SCID-5) was conducted for both groups, and participants completed a sociodemographic data form, Young Schema Questionnaire, and Young Parenting Inventory. Additional clinical data related to the history of opioid use were collected from the patient group. Plasma oxytocin levels were measured using the ELISA method and analyzed statistically. All data were compared statistically between healthy individuals and the patient group.