Çocuk cerrahi ameliyatlarında ebeveynlere gönderilen bilgi mesajlarının anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of information messages sent to parents on anxiety levels during pediatric surgery
- Tez No: 906662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teyin, S. S., (2024). Çocuk Cerrahi Ameliyatlarında Ebeveynlere Gönderilen Bilgi Mesajlarının Anksiyete Düzeylerine Etkisi. Tezli Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü. İstanbul. Çocukların sağlık durumları, özellikle cerrahi müdahale gerektiren durumlar, ebeveynler için oldukça stresli ve endişe verici zamanlar olabilmektedir. Araştırma, çocuk cerrahi işlemleri sırasında ebeveynlere gönderilen bilgi mesajlarının ebeveynlerin anksiyete düzeylerine etkilerini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. İstanbul'da bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuğu ameliyat olan ebeveynlerle Ağustos– Ekim 2023 tarihlerinde yapıldı. Örneklemi, araştırma kriterlerine uyan müdahale ve kontrol grubunun her birine 54'er ebeveyn olmak üzere toplam 108 ebeveyn oluşturdu. Araştırmada randomizasyon, web tabanlı elektronik bir program (https://www.randomizer.org) ile yapıldı. Veriler;“Çocuk ve Ebeveynin Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Bilgi Mesajları Kayıt Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılarak elde edildi. Tüm katılımcıların ameliyat öncesi Tanıtıcı Bilgi Formu ve durumluk-sürekli kaygı ölçeğini doldurmaları sağlandı. Müdahale grubunda olan ebeveynlere mesaj ile bilgilendirme yapıldı. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Çocuk ameliyat sonrası post-op odasına alındıktan sonra, araştırmacı iki grubunda ebeveynlerine Durumluk Kaygı Ölçeğini tekrar doldurttu. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Araştırmanın sonuçları, müdahale grubundaki ebeveynlerin, bilgilendirme mesajları alarak ameliyat sürecine dahil edilmesinin, ameliyat sonrası durumluk kaygı düzeylerini anlamlı derecede azalttığını gösterdi. Kontrol grubunda ameliyat sonrası durumluk kaygı puan ortalamaları arısında fark olmadığı, müdahale ve kontrol gruplarının Sürekli Kaygı puan ortalamalarının benzer olduğu belirlendi. Ebeveynlerin ameliyat öncesi durumluk kaygı puan ortalamalarını yaş, eğitim durumu, gelir durumu ve yaşanılan yerin etkilediği, ameliyat sonrası ise durumluk kaygı puan ortalamalarının yaş, eğitim durumu ve çocuk sayısının etkilediği bulundu. Ebeveynlerin ameliyat sürecine daha etkin bir şekilde dahil edilmesi ve bilgilendirilmesi, onların güvenini artırabilir ve kaygı düzeylerini azaltabilir. Araştırma ayrıca, ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri ve çocuklarının sağlık durumlarının, anksiyete düzeylerini etkileyebilecek önemli faktörler olduğunu da vurgulamaktadır. Sağlık hizmeti sağlayıcılarının ebeveynlerle etkili iletişim kurmalarının önemini ve bu süreçte psikososyal destek mekanizmalarının geliştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Teyin, S. S., (2024). The Effect of Information Messages Sent to Parents on Anxiety Levels During Pediatric Surgery. Master's Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. Health status, especially which required surgical interventions could be stressful and worrying times for parents. The research was conducted to examine the effects of information messages sent to parents during pediatric surgical procedures on their anxiety levels as experimental with randomized- controlled design. It was conducted at Training and Research Hospital in İstanbul between August and October 2023 with parents whose children had surgery. The sample consisted of a total of 108 parents, 54 parents in each of the intervention and control groups who met the research criteria. In the study, randomization was done with a web-based electronic program (https://www.randomizer.org). Data were obtained using the“Child and Parent's Introductory Information Form”,“Information Messages Record Form”, and“State-Trait Anxiety Scale”. All participants were asked to fill out the Introductory Information Form and the state-trait anxiety scale. Parents in the intervention group were informed via message. No application was made to the control group. After the child was taken to the post-op room, the researcher had the parents in both groups fill out the State Anxiety Scale again. While evaluating the findings obtained in the research, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis. The results of the study showed that involving the parents in the intervention group in the surgery process by receiving informative messages significantly reduced their postoperative state anxiety levels. It was determined that there was no difference in postoperative state anxiety mean scores in the control group, and the Trait Anxiety mean scores of the intervention and control groups were similar. It was found that parents' preoperative state anxiety score averages were affected by age, educational status, income level and place of residence, and postoperative state anxiety score averages were affected by age, educational status and number of children. More effectively involving and informing parents in the surgical process can increase their confidence and reduce anxiety levels. The research also emphasizes that parents' sociodemographic characteristics and their children's health conditions are important factors that may affect anxiety levels. It can be recommended that healthcare providers should communicate effectively with parents and develop psychosocial support mechanisms in this process.