Kariyerizm ve örgütsel bağlılık ilişkisinde izlenim yönetimi taktiklerinin düzenleyici etkisi eğitim sektörü üzerine bir çalışma
The moderating effect of impression management tactics on the relationship between careerism and organizational commitment a study on the education sector
  1. Tez No: 906675
  2. Yazar: ESRA BOYDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, İşletme, Education and Training, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz iş dünyasında kariyerizm, bireylerin mesleki başarı ve ilerlemeye odaklanarak kendi çıkarlarını ön planda tutmaları anlamına gelmektedir. Ancak bu tutum, bireyin çalıştığı kuruma olan bağlılığını kullanım biçimi veya sıklığına göre değişkenlik gösterebilmektedir. İzlenim yönetimi taktikleri ise, bireylerin başkaları üzerinde istedikleri izlenimi oluşturma çabalarını ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, kariyerizm yönelimleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi incelemek ve izlenim yönetimi taktiklerinin bu ilişki üzerindeki düzenleyici etkisini ortaya koymaktır. Marmara Bölgesinde faaliyet gösteren 485 kamu ve özel eğitim sektörü çalışanları üzerinde gerçekleştirilen bu araştırma, bireylerin kariyer hedeflerine ulaşma çabalarının, onların işlerine ve çalıştıkları kuruma duydukları bağlılığı nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Kariyerizm ile ilgili çalışmalarda izlenim yönetiminin düzenleyici rolü genellikle göz ardı edilmişken, bu çalışma bu boşluğu doldurmakta ve bu sebeple bu çalışmayı özgün kılmaktadır. Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda, kariyerizm ile genel örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiş olmasına rağmen, devam bağlılığı ve kariyerizm arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber, izlenim yönetimi taktiklerinin kariyerizm ve örgütsel bağlılık ile ilişkisinde anlamlı düzeyde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In contemporary business environments, careerism is characterized by individuals prioritizing personal interests through a focused pursuit of professional success and advancement. However, this attitude can vary in its impact on an individual's commitment to the organization depending on how frequently and in what manner it is applied. Impression management tactics, on the other hand, refer to the efforts individuals make to create a desired impression on others. The aim of this study is to examine the relationship between careerism orientations and organizational commitment, and to explore the moderating effect of impression management tactics on this relationship. This research, conducted with 485 employees from the public and private education sectors operating in the Marmara Region, analyzes how individuals' efforts to achieve their career goals influence their commitment to their jobs and the organizations they work for. While the moderating role of impression management has often been overlooked in studies on careerism, this study addresses this gap, making it a unique contribution to the literature. The findings of the study reveal that, although no significant relationship was found between careerism and overall organizational commitment, a significant relationship was identified between continuance commitment and careerism. Additionally, it was concluded that impression management tactics have a significant impact on the relationship between careerism and organizational commitment.