Özkıyım nedeniyle acil servise başvuran hastalarda modifiye sadpersons ölçeğinin yatış kararı vermede psikiyatri önerileriyle karşılaştırılması
A comparison of the modified sadpersons scale with psychiatric recommendations for the decision of admission in patients applied to the emergency department due to suicide
  1. Tez No: 906676
  2. Yazar: MEHMET TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM GÜNEYSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Giriş: Acil serviste intihar girişimi sonrası gelen hastaların yatış ya da taburculuk kararını vermek için yardımcı çeşitli ölçekler mevcuttur. Modifiye SADPERSONS ölçeği; erişkin intiharlarında literatürdeki 10 majör demografik risk faktörünün baş harfleri kullanılarak oluşturulan ölçeklendirme sistemidir. Toplam skor 0 ile 14 arasında değişmektedir. Hockberger ve Rothstein'a göre 5 ve altında puanlandırılan hastalar psikiyatri polikliniğine başvurabilirler. 6 ve üzerinde puan alanlar hastanede yatırabilme olasılığı olan, 8 puan ve üzeri ise hastaneye yatırılması yüksek olasılıklı olan hastalardır ve mutlaka psikiyatriste konsülte edilmelidir. Çalışmamızın amacı intihar girişimi sonrası Acil Serviste değerlendirilen hastaların yatış veya taburculuk kararını vermede kendi popülasyonumuzda MSPÖ'nin güvenilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem:Dr.Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine2013 Ocak ayından itibaren 2015 Ocak ayına kadar özkıyım girişimi sonrası başvuran hastalar MSPÖ ile değerlendirildi. MSPÖ ile değerlendirilen tüm olgular eş zamanlı olarak psikiyatriste konsülte edildi. MSPÖ önerileri ile psikiyatri kararları ile karşılaştırıldı. Tüm veriler SPSS programına girilerek değerlendirildi. Sonuçlar: 205 hastanın 147'si kadındı. MSPÖ'den>8 puan alan hastaların %95'ine psikiyatri hekimlerince de yatış önerildi. MSPÖ'nin< 5 puan alan 131 hastanın 5(%3,8)'ine psikiyatri uzmanı tarafından yatış yapıldı. MSPÖ'nin duyarlılığı %90, özgüllüğü %84, pozitif belirleyici değeri %67, negatif belirleyici değeri %96 olarak tespit edildi. Tartışma: Acil serviste intihar girişimi sonrası başvuran hastaların yatış ya da taburculuk kararını vermek acil serviste çalışan doktorlar için ciddi ikilemler oluşturmaktadır. Acil serviste bu tür hastaların yatış açısından değerlendirilmesi için objektif ölçeklere gerek vardır. Her ne kadar MSPÖ tüm gereksinimleri karşılamasa da acil serviste kullanılabilecek bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
There are scales to decide hospitalization or follow up in patients presenting to the emergency department after suicide attempt. Modified SAD PERSONS scale (MSPS) is the scaling system for adult suicide generated using the initials of 10 major demographic risk factor in the literature. Total score ranges between 0 and 14. According to Rothstein and Hockberg patients scored under 6 may be admitted to the psychiatric outpatient clinic for follow up. On a score of 6 to 8 may have potentially for hospitalization, and a score of more than 8 points are those with high probability of hospitalization and the psychiatry consultation has to be done. The aim of our study is to investigate the reliability of the MSPS patients who are evaluated in the emergency department after suicide attempt for deciding admission or discharging of patients in our population.