Algılanan özerklik ve iş aile çatışmasının iş tatmini üzerindeki etkisi: Uzaktan çalışan beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
The effect of perceived autonomy and work family conflict on job satisfaction: A study on white-collar workers working remotely
  1. Tez No: 906685
  2. Yazar: BEYZA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küreselleşme ve teknolojide meydana gelen gelişmeler hem kişisel hem de profesyonel yaşamımızda önemli dönüşümlere yol açmış ve bu gelişmeler, telework ya da telecommuting olarak bilinen geleneksel işyeri anlayışımızın ötesine geçen çalışma biçimlerini yaygın hale getirmiştir. Bu çalışma, dört bölümden ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Ulusal ve uluslararası literatürdeki kaynaklardan faydalanılarak oluşturulan çalışma kapsamında, ilk bölümde giriş kısmı yer almakta olup ikinci bölümde telework kavramı, telework türleri, algılanan özerklik, iş-aile çatışması ve iş tatminine ilişkin kuramsal açıklamalar ve ilgili çalışmalara yönelik literatür çalışması bulunmaktadır. Üçüncü bölüm, araştırma yöntemine ilişkin bilgiler sunmaktadır. Dördüncü bölümde ise, telework kapsamında, algılanan özerklik ve iş-aile çatışmasının bireysel düzeyde iş ile ilgili sonuçlardan birisi olan iş tatmini üzerindeki etkilerine yönelik araştırma bulguları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Globalization and developments in technology have led to significant transformations in both our personal and professional lives and these developments have popularized some forms of work that go beyond our traditional understanding of the workplace known as telework or telecommuting. This study consists of four chapters and the conclusion part. Within the scope of the study, which was created by utilizing the sources in national and international literature, the first chapter includes the introduction section, and the second chapter includes theoretical explanations on the concept of telework, types of telework, perceived autonomy, work-family conflict and job satisfaction, and a literature review on related studies. The third chapter provides information on the research method. The fourth chapter includes research findings on the effects of perceived autonomy and work-family conflict on job satisfaction, which is one of the individual-level work-related results, within the scope of telework.