ERP ve CRM sistemlerinin entegrasyonu ile üretim hatalarının ve müşteri şikayetlerinin azaltılması: Bir imalat işletmesi örneği
Reducing production defects and customer complaints through the integration of ERP and CRM systems: An example of a manufacturing business
- Tez No: 906699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri, İşletme, International Trade, Management Information Systems, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, bilişim sistemleri, ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) sistemlerinin işletmelerde nasıl etkin kullanılabileceğini araştırmaktadır. Sakarya merkezli ASAŞ Alüminyum firmasında yürütülen bu proje, üretim işletmelerindeki tekrar eden müşteri şikayetlerini en aza indirmeyi hedefleyen bir yazılım entegrasyonu üzerine odaklanmaktadır. ERP ve CRM çözümü olan QDMS sistemi arasındaki entegrasyon, bu iki sistemin web servis teknolojisiyle nasıl iletişim kurduğunu detaylandırmaktadır. Çalışmada bilişim sistemlerinin kavramsal çerçevesi, ERP ve CRM sistemlerinin avantajları ve dezavantajları ele alınmış, iş süreçlerine katkıları incelenmiştir. Ayrıca, yapılan entegrasyon projesinin adımları ve sonuçları somut verilerle desteklenmiştir. Sonuç olarak, ERP ve CRM entegrasyonunun işletmelerde operasyonel verimliliği artırarak müşteri memnuniyetine katkı sağladığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explores how information systems, ERP (Enterprise Resource Planning), and CRM (Customer Relationship Management) systems can be effectively utilized in businesses. The project, conducted at ASAŞ Aluminum, a company based in Sakarya, focuses on a software integration aimed at minimizing recurring customer complaints in manufacturing operations. The integration between the ERP and CRM solution, QDMS, details how these two systems communicate via web service technology. The study examines the conceptual framework of information systems, the advantages and disadvantages of ERP and CRM systems, and their contributions to business processes. Furthermore, the steps and outcomes of the integration project are supported with concrete data. In conclusion, the integration of ERP and CRM systems is highlighted as enhancing operational efficiency and contributing to customer satisfaction in businesses.