Ankara şehir içi ulaşımında EGO otobüslerinin ilçelere göre etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of EGO buses by districts in Ankara city transportation
- Tez No: 906770
- Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ARZU ÖZDEMİR, PROF. DR. İHSAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'ne bağlı EGO otobüslerinin ilçelere göre etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, birden çok girdiye ve çıktıya sahip homojen birimlerin göreli etkinliğini ölçmek için matematiksel programlamayı kullanan, parametrik olmayan bir teknik olan Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi uygulanmıştır. 2023 Mart ayı ile 2024 Mart ayı olmak üzere bir yıllık veriler derlenmiştir. Ankara il sınırları içerisinde yer alan 19 ilçenin, ulaşım ve nüfus verileri alınmıştır. Çalışmada üç girdi ve iki çıktı değişkeni kullanılmıştır. Girdi değişkenleri, ilçelerin güzergah sayısı, nüfus verileri ve durak sayıları olmak üzere, çıktı değişkenleri, sefer sayıları ve yolcu sayıları olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, VZA, Pencere Analizi ve Malmquist Endeksi kullanılarak analiz edilmiştir. Ankara şehir içi ulaşımında EGO ulaşım hizmetlerinin ilçeler bakımından etkinlikleri ölçülerek, ilçelerin performanslarındaki kararlılıklar, etkinlik skorları ve toplam faktör verimliliklerindeki değişimlerin sebepleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the efficiency of EGO buses affiliated with the General Directorate of EGO of the Ankara Metropolitan Municipality by district. For this purpose, Data Envelopment Analysis (DEA), a non-parametric technique that uses mathematical programming to measure the relative efficiency of homogeneous units with multiple inputs and outputs, was applied. Data was collected for one year, from March 2023 to March 2024. Transportation and population data were obtained for 19 districts within the Ankara city limits. Three input and two output variables were used in the study. The input variables were determined as the number of routes, population data, and the number of bus stops in the districts, while the output variables were defined as the number of trips and the number of passengers. The results were analyzed using Data Envelopment Analysis (DEA), Window Analysis and Malmquist Index. The efficiency of EGO transportation services in Ankara's urban transportation system was measured by district, and the stability of district performances, efficiency scores, and the reasons for changes in total factor productivity were examined.