BOBİ FRS kapsamında yem-besi hayvancılığı ve ticaretini yapan işletme incelenmesi: Afyonkarahisar örneği
Review of businesses providing feed and feed livestock and trade within the scope of BOBİ FRS: Afyonkarahisar example
  1. Tez No: 906801
  2. Yazar: MUHAMMED GÖKHASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY TELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, yem ve besi hayvancılığı sektöründe büyükbaş besi yetiştiriciliği ve ticaretini BOBİ FRS'nin Bölüm 5 Hasılat, Bölüm 6 Stoklar ve Bölüm 7 Tarımsal Faaliyetler standartları kapsamında ölçüm ve değerlemesi ile besi hayvanlarının birim maliyetlerinin hesaplanması ve muhasebeleştirilmesini kapsamaktadır. Uygulama yapılan Afyonkarahisar İli'ndeki bir işletmeden alınan veriler ışığında, birim maliyetlerinin hesaplanabilmesi için genel üretim giderlerinin dağıtım anahtarları aracılığıyla birinci ve ikinci dağıtımları gerçekleştirilmiştir. İkinci dağıtımda doğrudan dağıtım yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada yapılan birim maliyet hesaplamaları ile vadeli satışlardaki vade farkı hesaplamaları bulgularının, uygulama işletmesinin söz konusu hesaplamalarına bir örnek oluşturduğu düşünülmektedir. Ayrıca, muhasebeleştirme açısından işletmenin BOBİ FRS'ye uyumluluk için olası eksiklik/hatalarının giderilmesi konusunda da yararı olacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study involvesrs the measurement and valuation of cattle breeding and trade in the feed and livestock sector within the scope of the BOBİ FRS Section 5 Revenue, Section 6 Stocks and Section 7 Agricultural Activities standards, and the calculation and accounting of unit costs of livestock. In the light of the data obtained from a business in Afyonkarahisar Province where the application was made, the first and second distributions of general production expenses were carried out through distribution keys in order to calculate unit costs. The direct distribution method was used in the second distribution. It is thought that the findings of the unit cost calculations and the calculations of the maturity difference in forward sales in the study constitute an example of the calculations in question for the application business. In addition, it is estimated that it will be beneficial in eliminating the possible deficiencies/errors of the business in terms of accounting for compliance with the BOBİ FRS.