Arkadaşlık bittikten sonra: Nitel bir çalışma
After friendship ends: A qualitative study
  1. Tez No: 906808
  2. Yazar: AYŞE EKİN ALÇO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, beliren yetişkinlik döneminde arkadaşlık ilişkilerinin ayrılığı sonrasında bireylerin deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Beliren yetişkinlik endüstrileşme sonrasında ortaya çıkan yeni bir gelişimsel dönem olduğundan literatürde çok fazla kaynak yoktur. Aynı şekilde, arkadaşlık ayrılığı da diğer ilişkilere nazaran daha az araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik döneminin ruhsal sağlık açısından riskli bir dönem olmasından ve arkadaşlığın önemli bir sosyal kaynak olmasından dolayı arkadaşlık ayrılığı yaşayan beliren bir yetişkinin nasıl etkilendiğini ve bu ayrılık sonrası neler yaşadığını öğrenmektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada Tematik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu analiz yönteminde, katılımcılarla çevrimiçi görüşmeler yapılmış ve onlara açık uçlu sorular sorulmuştur. Katılımcıların sözlü ifadelerinin tematik analizi sonucunda, 3 tema ve 7 alt tema belirlenmiştir. İlk temanın adı 'İlişkilere (Ötekiye) Yaklaşımdaki Değişim', ikinci temanın adı 'Ayrılık Sonrası Kişideki Değişim', üçüncü ve son temanın adı ise 'Ayrılık Sonrası Ayrılık Yaşanan Arkadaşa Karşı Yaklaşımdaki Değişim' olarak belirlenmiştir. Katılımcıların ifadeleri incelendiğinde ayrılık sonrası olumsuz duyguların yanı sıra olumlu duyguların da yaşanabildiği ortaya konmuştur. Aynı zamanda, ayrılık sonrasında kişilerin yas yaşama ihtimalinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın bulguları göz önüne alındığında, arkadaşlık ayrılığınınım beliren yetişkin olan katılımcılar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler yaratabileceği düşünülmektedir. Bu yönde daha fazla kişi ile yapılacak çalışmalar ve farklı araştırma yöntemlerinin kullanılması hem arkadaşlık ayrılığının hem de gelecekte yaşanabilecek olası ayrılıkların beliren yetişkinlerin üzerindeki etkilerini öngörmede yardımcı olacak ve uygun müdahale yöntemlerinin oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the experiences of individuals following the friendship break-up in emerging adulthood. Since emerging adulthood is a relatively new developmental period that emerged after industrialization, there is limited literature available on this day. Similarly, friendship break-up is less researched compared to other types of relationships. The objective of this research is to understand how an emerging adult who has experienced friendship break-up is affected and what they go through after the breakup, given that emerging adulthood is a period of psychological risk and friendship is a significant social resource. Thematic Analysis is utilized. Online interviews were conducted with participants, and open-ended questions were asked. The thematic analysis of participants' verbal expressions resulted in the identification of 3 themes and 7 sub-themes. The first theme is identified as 'Changing Approach to Relationships (The Other)', the second theme is 'Change in the Individual After the Break-up', and the third and final theme is 'Change in Approach Towards the Friend After the Break-up'. Analysis of participants' statements revealed that, in addition to negative emotions, positive emotions can also be experienced after the break-up. Additionally, it was found that individuals may go through a grieving process following the dissolution. Considering the findings of this study, it is suggested that friendship break-up might have both positive and negative effects on emerging adult participants. Further research involving more individuals and using different research methods will help in predicting the effects of friendship break-up and potential future break-ups on emerging adults and contribute to the development of appropriate intervention methods.