Örgütsel demokrasi ile okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between organizational democracy and school climate
  1. Tez No: 906807
  2. Yazar: MEHMET TUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin amacı Ağrı ilinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel demokrasi algılarıyla okul iklimine yönelik algıları arasındaki ilişkiyi ve bu algı düzeylerinin sosyo demografik değişkenlere göre farklılaşmasını incelemektir. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ağrı ilinde görev yapan öğretmenler oluştururken, araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yöntemi ile seçilen okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde görev yapan 364 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Örgütsel Demokrasi Ölçeği”ve“Revize Edilmiş Okul İklimi Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the organizational democracy perceptions of teachers working at preschool, primary school, secondary and high school levels and their perceptions of school climate, and the differentiation of these perception levels according to socio-demographic variables. While the population of this research, designed in the relational screening model, consists of teachers working in public schools affiliated with the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year, the sample of the research consists of 364 teachers working at the preschool, primary school, secondary and high school levels selected by the convenient sampling method.“Organizational Democracy Scale”and“Revised School Climate Scale”were used as data collection tools in the research.