Teleolojik delile yöneltilen eleştirilerin kelami değerlendirmesi
Evaluation of criticism agains teleological argument in terms of kalam
- Tez No: 906812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tanrı'nın varlığı problemi insanlık tarihi kadar eskidir. Hemen hemen her insan, Tanrı'nın varlığını hayatının herhangi bir evresinde sorgulamış ve merak etmiştir. O'nun varlığı hakkında çeşitli deliller öne sürülmüş ve düşünürler bu konu hakkında yorumlar yapmıştır. Tanrı'nın varlık delillerinden biri olan ve anlaması, incelemesi kolay olan, görünür âlemden bir yaratıcıya ulaşma gayesi taşıyan teleolojik delil, çalışmamızın temel konusudur. Teleolojik delil, çeşitli eleştirilere maruz kalmıştır. Çalışmamızda bu eleştiriler beş başlık altında toplanıp kelami bir perspektifte incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of God's existence is as old as human history. Almost every human being has questioned and wondered about the existence of God at some stage of his/her life. Various proofs of His existence have been put forward and thinkers have commented on this subject. The teleological argument, which is one of the proofs of God's existence and which is easy to understand and examine and which aims to reach a creator from the visible world, is the main subject of our study. The teleological argument has been subjected to various criticisms. In our study, these criticisms are gathered under five headings and tried to be analysed in a theological perspective.