Spor işletmelerinde algılanan yönetici mizahının üretkenlik karşıtı iş davranışları ve örgütsel enerjiye etkisi
The effect of executive humor perceived in sports enterprises on anti-productivity business behaviors and organizational energy
- Tez No: 906831
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BORA ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma Esenyurt Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü, Başakşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ve Ümraniye Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde aktif olarak çalışmakta olan antrenörlerin, tesis sorumlularının ve danışma personelinin algılanan yönetici mizahlarının üretkenlik karşıtı iş davranışları ve örgütsel enerjiye etkisinin araştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın diğer amacı ise çalışanların algılanan yönetici mizahı, üretkenlik karşıtı iş davranışları ve örgütsel enerji düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışılan kurum, iş tecrübesi ve çalışılan pozisyon değişkenine göre değişiklik gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği uygulanmış olan çalışma gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Esenyurt, Başakşehir ve Ümraniye Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan toplam 985 personel evreni oluştururken, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 537 kişi örneklemi oluşturmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formunun yanı sıra algılanan yönetici mizahı ölçeği, üretkenlik karşıtı iş davranışı ölçeği ve üretken enerji ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS 25.0 paket programına aktarılmış ve gerçekleşen Kolmogorov-Smirnov normallik testinden sonra verilerin normal dağılım göstermekte olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda kullanılan ölçeklerin genelinin ve alt boyutlarının güvenirlik düzeylerini belirlemek gayesiyle güvenirlik analizi yapılmış ve“Chronbach Alfa Katsayısı”elde edilmiştir. İstatistiksel analiz olarak araştırma grubuna Bağımsız örneklem T Testi ve Oneway ANOVA analizi gerçekleştirilmiştir. Gruplararası farkın belirlenmesi amacıyla ise Post-hoc analizi LSD testinden faydalanılmıştır. İlişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi tercih edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre algılanan yönetici mizahı ile örgütsel sapma arasında pozitif yönde, üretken enerji arasında ile negatif yönde ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar baz alındığında örgütsel sapma ile üretken enerji arasında orta düzeyde negatif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre spor işletmelerinde mizaha fazla başvurmak işletme verimliliğine zarar vererek üretkenlik karşıtı iş davranışlarına sebep olmaktadır. Özellikle alaycı mizah personeli etkileyerek işten soğumasına neden olmaktadır. Araştırma bulgularına göre işletmeler örgütsel sapma davranışlarını engellemeyi başardığı ölçüde örgütsel enerjiyi artırabilirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of perceived managerial humor of coaches, facility managers and information desk staff actively working within Esenyurt Municipality Youth and Sports Services Directorate, Başakşehir Municipality Youth and Sports Services Directorate and Ümraniye Municipality Youth and Sports Services Directorate on counterproductive work behaviors and organizational energy. has been prepared. The other purpose of the study is to examine whether employees' perceived manager humor, counterproductive work behaviors and organizational energy levels vary according to gender, age, marital status, institution, work experience and position. In our study, the survey technique was used as the data collection method and was carried out on a voluntary basis. In the research, a total of 985 personnel working within the Directorate of Youth and Sports Services of Esenyurt, Başakşehir and Ümraniye Municipalities constitute a sample of 537 people determined by convenience sampling method. In addition to the personal information form, the perceived manager humor scale, counterproductive work behavior scale and productive energy scale were administered to the participants. The analyzes of the study were transferred to the SPSS 25.0 package program and after the Kolmogorov-Smirnov normality test, it was determined that the data showed normal distribution. Reliability analysis was conducted to determine the reliability levels of the general and sub-dimensions of the scales used in our study and the“Chronbach Alpha Coefficient”was obtained. As statistical analysis, independent sample T test and Oneway ANOVA analysis were performed on the research group. Post-hoc analysis LSD test was used to determine the difference between groups. According to the results obtained from the research, it was determined that there was a positive relationship between perceived manager humor and organizational deviation and a negative relationship between productive energy. Based on the results, it was determined that there was a moderate negative relationship between organizational deviation and productive energy. According to the results, excessive use of humor in sports businesses harms business efficiency and causes counterproductive business behavior. Especially sarcastic humor affects the staff and causes them to become alienated from work. According to research findings, businesses can increase organizational energy to the extent they succeed in preventing organizational deviation behaviors.