Yetenek yönetiminin çalışan performansı üzerine etkisi: Sanayi sektörü üzerine bir araştırma
The effect of talent management on employee performance: A research on the industrial sector
- Tez No: 906880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma yetenek yönetimi stratejilerinin çalışan performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Hatay, Osmaniye ve Adana illerindeki sanayi işletmelerinde çalışan personeli kapsayan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak, 2024 yılı Mayıs ve haziran aylarında çevrimiçi(online) anketler aracılığıyla 419 katılımcıyla veri toplanmıştır. Çalışmada Tayfun ve Çatır (2013) tarafından geliştirilen Çalışan Performansı Ölçeği ve Shawn Fegley (2006) tarafından geliştirilen Yetenek Yönetimi Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada SPSS yazılımı kullanılarak normal dağılım testi, t-testi, ANOVA ve regresyon gibi analizler yapılmıştır. Yapılan analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, yetenek yönetimi ile çalışan performansı arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of talent management strategies on employee performance. The research was conducted on a sample of employees working in industrial enterprises in Hatay, Osmaniye and Adana provinces. Data were collected from 419 participants through online surveys in May and June 2024.The Employee Performance Scale developed by Tayfun and Çatır (2013) and the Talent Management Perception Scale developed by Shawn Fegley (2006) were used in the study. In the study, normal distribution test, t-test, ANOVA and regression were analyzed using SPSS software. The significance level was accepted as 0.05 in the analyzes. The results of the study show that there is a positive and statistically significant relationship between talent management and work performance.