2000 sonrası Türk sinemasında Adana: Yeniden-üretim çağında sinema ve kentsel imaj ilişkisi
Adana in post-2000 Turkish cinema: The relationship between cinema and urban image in the age of re-production
- Tez No: 906897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma medyada Adana ve Adanalıların çoğunlukla olumsuz özelliklerle işlendiği; televizyonda ya da çeşitli platformlarda yayımlanan dizilerde ya da filmlerde Adana ve Adanalıların çoğunlukla suçla ilişkilendirilerek sunulduğu varsayımından hareket eder. Bu varsayıma göre medya ve kültür endüstrisinin bir ürünü olarak Adana'da çekilmiş filmlerde Adana ve Adanalılar belirli bir çerçeveye hapsedilmiştir ve Adanalı imgesi, öfke ve suçla ilişkilendirilerek bir manipülasyon içerisinde sunulmaktadır. Çalışma ile medyadaki Adana ve Adanalı imgesinin olumsuz özelliklerle oluşturulmasından yola çıkarak, iletişim ve kültürel çalışmalar bağlamında Adana ve Adanalıların 2000 sonrasında Türk sinemasındaki işlenişinin nicel ve nitel yönlerini soruşturmak amaçlanmaktadır. Araştırmanın kapsamını Adana'da geçen, Adana'yı ve Adanalıları bir biçimde yeniden-üreten, Türkiye'de çekilmiş uzun metraj kurmaca filmler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamındaki filmler, medya ve kültür endüstrileri bağlamında“yeniden-üretim”kavramıyla çözümlenmiştir. Bu bağlamda filmlerin ne kadar seyirciye ne kadar süreyle ulaştığı Box Office Türkiye ve dijital platform verileri üzerinden incelenmiş ve ayrıca bu filmlerde Adana ve Adanalıların hangi özelliklerle ve imgelerle sunulduğu; hangi metaforların, metonimlerin ve motiflerin kullanıldığı ve bunların medya ve kültür endüstrisiyle ilişkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the assumption that Adana and Adana people are portrayed negatively in the media and that Adana and Adana people are primarily associated with crime in TV series or films broadcast on television or various platforms. According to this assumption, in movies shot in Adana as a product of the media and culture industry, Adana and Adanan people are confined to a specific frame, and the image of Adana is presented in manipulation by associating it with anger and crime. The study aims to investigate the quantitative and qualitative aspects of the portrayal of Adana and Adanese in Turkish cinema after 2000 in the context of communication and cultural studies, based on the negative characteristics of the image of Adana and Adanese in the media. The scope of the research consists of feature-length fiction films shot in Turkey, which are set in Adana and reproduce Adana and Adana people in some way. The movie within the scope of the research was analysed using the concept of 're-production' in the context of media and culture industries. In this context, the audience reach of the films and duration are analysed through Box Office Turkey and digital platforms data. In addition, the characteristics and images of Adana and Adana people are presented in these films; which metaphors, metonyms and motifs are used and their relations with media and culture industries are discussed.