Öğretmen adaylarının mozaiklerin matematik öğretiminde kullanımına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of pre-service teachers' views on the use of mosaics in mathematics teaching
- Tez No: 906919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, mozaiklerin matematik öğretiminde kullanımına yönelik öğretmen adaylarının görüşlerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda iki aşamadan oluşan bir süreç planlanmış ve uygulanmıştır. Sürecin başında öğretmen adaylarına mozaik sanatı ile ilgili temel bilgilendirme yapılmış ve kendi mozaiklerini oluşturmaları istenmiştir. Yapılan çalışmanın matematik öğretiminde kullanışlı olup olmayacağına yönelik sorular yöneltilmiş ve önerileri alınmıştır. İkinci aşamada ise öğretmen adaylarına mozaiklerin matematik öğrenme alanları ile ilişkisine yönelik 16 tane çizim ve görüş alma etkinliği yapılmıştır. Araştırma Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 50 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre öğretmen adayları mozaiklerin matematik öğretiminde kullanışlı bir araç olduğunu düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate pre-service teachers' views on the use of mosaics in mathematics teaching. For this purpose, a two-stage process was planned and implemented. At the beginning of the process, pre-service teachers were given basic information about mosaic art and were asked to create their own mosaics. They were then asked questions about the usability of this work in mathematics teaching and their suggestions were collected. In the second stage, 16 drawing and feedback activities were conducted to explore the relationship between mosaics and mathematics learning areas. The research was carried out with 50 pre-service teachers studying in the Department of Mathematics and Science Education, Kırşehir Ahi Evran University. According to the findings obtained from the study, pre-service teachers consider mosaics to be a useful tool in mathematics teaching.