Halkevleri faaliyetlerinin Cumhuriyet Gazetesine yansımaları üzerine basın kritiği
Press criticism on the reflections of Public House activities on Cumhuriyet Newapaper
  1. Tez No: 906920
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Halkevlerinin faaliyetleri örgün eğitim dışında kalan vatandaşların eğitilmesi bakımından önem arz etmektedir. Toplumsal dönüşüm merkezleri olan Halkevleri sadece birer kültür merkezi olmanın yanında bir“Halkevi”anlayışı ile faaliyetlerini toplumun ihtiyaç duyduğu her alanda planlanmıştır. Bu bakımdan Halkevleri faaliyetlerinin toplumdaki yansımaları toplumun içinden çıkan basın hareketi ile incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türk tarihinde yaygın eğitimin başlangıcı sayılabilecek Halkevleri faaliyetlerinin incelenmesidir. Halkevlerine ait çalışmaların sadece tek bir perspektif üzerinden değil bütüncül bir şekilde karşılaştırmalı bir anlayışla incelenmesi bakımından önemlidir. Araştırma verileri betimsel nitelik taşımakla beraber nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme sitemi ile elde edilmiştir. Halkevleri faaliyetlerinin içeriği arşiv kayıtlarının yanında gazete arşivi kullanılarak ele alınmıştır. Bu bakımdan karşılaştırmalı bir yapı sergilemektedir. Cumhuriyet Gazetesi e-arşivi sisteminden elde edilen haberler doküman olarak kullanılmıştır. Sistem içerisinde“Halkevleri”anahtar kelimesi ile yapılan taramalarda 1931-1952 yılları arasında 1190 haber tespit edilmiştir. Elde edilen haberler konu başlıklarına göre sınıflandırılmıştır. Buna bağlı olarak Halkevleri faaliyetlerinin ulusal basındaki yansımaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The activities of the Halkevleri (People's House) are important in terms of educating citizens who are excluded from formal education. As centers of social transformation, Halkevleri were not only cultural centers but also planned their activities in every field that the society needed with the understanding of a“People's House”. In this respect, the reflections of the activities of the People's Houses in the society were analyzed through the press movement that emerged from within the society. The aim of this study is to analyze the activities of the People's Houses, which can be considered as the beginning of non-formal education in Turkish history. It is important in terms of examining the activities of the People's Houses not only from a single perspective but also in a holistic manner with a comparative understanding. Although the research data is descriptive, it was obtained through document analysis system, one of the qualitative research methods. The content of the activities of the People's Houses was analyzed using archival records as well as newspaper archives. In this respect, it exhibits a comparative structure. The news obtained from Cumhuriyet Newspaper e-archive system was used as a document. In the scans made with the keyword“Halkevleri”in the system, 1190 news between the years 1931-1952 were identified. The news obtained were categorized according to their subject headings. Accordingly, the reflections of Halkevleri (People's House) activities in the national press were evaluated.