Kadınların cinsel mitler, cinsel şiddet ve yardım arama davranışlarının incelenmesi
Examining women's sexual myth beliefs, sexual violence and help-seeking behaviors
  1. Tez No: 907024
  2. Yazar: BUKET TUNÇ TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kadınların cinsel mitlere inanışları cinsellikle ilgili sorunlar yaşamalarına, aile içi iletişim problemlerine, cinsel şiddete sebep olabilmektedir. Kadınların maruz kaldıkları cinsel şiddete karşı yardım aramama eğiliminde oldukları belirtilmektedir. Bu araştırma ile Türkiye'deki kadınların cinsel mit inanışları, maruz kaldıkları cinsel şiddeti ve derecesi, cinsel şiddete karşı yardım arama davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma, Türkiye'deki 18-65 yaş arası 584 evli kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Veriler toplanırken Yapılandırılmış Bilgi Toplama Formu, Cinsel Mitler Ölçeği, Yakın Partner İlişkilerinde Kadının Maruz Kaldığı Cinsel Şiddet Ölçeği ve Kadına Yönelik Şiddet Derecelendirme Ölçeğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, pearson korelasyon analizi, bağımlı değişken üzerinde etkili olan faktörlerin incelenmesinde ise lineer regresyon ve lojistik regresyon analizleri kullanılmıştır. BULGULAR: CMÖ ile YPİKMKCŞÖ ve KYŞDÖ arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. YPİKMKCŞÖ ile KYŞDÖ toplam puanı ve cinsel şiddet alt boyut puanları arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Eşle iletişimin kötü yerine orta düzeyde olması şiddet görmeyi azaltmaktadır (p0,05). SONUÇ: Kadınların şiddete ve özellikle cinsel şiddete maruz kalmaları ile cinsel mitlere olan inanışları arasında ilişkinin olduğu ve cinsel mitlere olan inanışın şiddet görmeyi etkilediği söylenebilir. Kadınları maruz kaldıkları cinsel şiddet karşısında yardım arama eğilimleri çok düşüktür.
Özet (Çeviri)
INTODUCTION AND AIM: Women's beliefs in sexual myths can cause problems related to sexuality, communication problems within the family, and sexual violence. It is stated that women tend not to seek help against the sexual violence they are exposed to. This research aims to examine the sexual myth beliefs of women in Turkey, the sexual violence they are exposed to and its degree, and their help-seeking behavior against sexual violence. METHOD AND MATERIAL: The research was conducted with the participation of 584 married women between the ages of 18-65 in Turkey. The data was obtained by survey method. Structured Information Collection Form, Sexual Myths Scale, Sexual Coercion in Intimate Relationships Scale and Severity of Violence Against Women were used to collect data. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis were used to analyze the data, and linear regression and logistic regression analyzes were used to examine the factors affecting the dependent variable. FINDINGS: A positive relationship was found between the Sexual Myth Scale and the Sexual Violence Exposed to Women in Intimate Partner Relationships Scale and the Violence Against Women Rating Scale. A positive relationship was found between the Sexual Violence Exposed to Women in Intimate Partner Relationships scale and the total score of the Violence Against Women Rating scale and the sexual violence subscale scores. Moderate rather than poor communication with the spouse reduces exposure to violence (p0.05). CONCLUSION: It can be said that there is a relationship between women's exposure to violence, especially sexual violence, and their beliefs in sexual myths, and that belief xiii in sexual myths affects exposure to violence. Women's tendency to seek help against the sexual violence they are subjected to is very low.