12-14 yaş erkek futbolcularda branşa özgü eğitsel oyunların aerobik dayanıklılık, çeviklik ve sürat parametreleri üzerine etkisi
The effect of branch-specific educational games on aerobic endurance, agility and speed parameters in 12-14 age male footballers
- Tez No: 998714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı 12-14 yaş erkek futbolcularda branşa özgü eğitsel oyunların aerobik dayanıklılık, çeviklik ve sürat parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamızın örneklemini Kahramanmaraş ili yerel amatör liginde aktif olarak futbol oynayan 40 sporcu oluşturmaktadır. Sporcular rastgele örnekleme yöntemiyle 20 kişi antrenman grubu ve 20 kişi kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Sporcuların, kilo ölçümleri (Vücut ağırlığı 0,1 kg hassaslıkta bir elektronik terazi), boy ölçümleri (boy uzunluğu 0,01 cm hassaslıkta dijital boy ölçer) ile ölçülmüştür. Aerobik dayanıklılık ölçümleri için“Cooper Testi”, çeviklik ölçümleri“3 Koni Drill Testi”ve sürat ölçümleri“30 Metre Sprint Testi”ile yapılmıştır. Çeviklik ve sürat parametlerinin ölçümünde dijital fotosel kullanılmıştır. Sporcular 8 haftalık antrenman programına alınmıştır. Antrenman programına başlamadan önce sporculara tüm testler uygulanmış ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Antrenman programının sonunda sporculara en başta uygulanan aynı testler tekrardan uygulanmış ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Yapılan bütün ölçümler sonucunda tüm istatistiksel hesaplamalar SPSS 25.0 paket programında analiz edilerek sunulmuştur. Verilerin normallik testi“Shapiro-Wilk Testi”ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin grup içi ön ve son test verileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi için“Paired Samples T Test”kullanıldı. Gruplar arası ön test ve son test verileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi için“İndependent Sample T Test”kullanıldı. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Elde edilen bulgular doğrultusunda, 8 haftalık branşa özgü eğitsel oyun temelli antrenman programının, 12–14 yaş grubu futbolcularda aerobik dayanıklılık ve çeviklik gelişimine anlamlı düzeyde katkı sağladığı; buna karşın, sürat parametresi üzerinde ise sınırlı düzeyde bir gerilemeye neden olduğu tespit edilmiştir. Antrenman grubunda aerobik dayanıklılık, çeviklik ve sürat parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p<0,05). Kontrol grubunda ise aerobik dayanıklılık, çeviklik ve sürat parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir (p<0.05). Gruplar arası karşılaştırmada ise iki grup arasında parametrelerde istatistiksel açıdan anlamlı farklılığa ulaşılmıştır (p<0.05). Sonuç olarak 12-14 yaş arası futbolcularda branşa özgü eğitsel oyunların aerobik dayanıklılık ve çeviklik parametrelerine pozitif anlamda katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Elde edilen veriler sürat açısından değerlendirildiğinde her iki grupta da son test sonuçlarında süre artışı gözlemlenmiştir. Ancak antrenman grubunda meydana gelen süre artışı, kontrol grubuna kıyasla daha düşük düzeyde gerçekleşmiştir. Bu bulgu antrenman grubunda sürat performansında ki gerilemenin kontrol grubuna kıyasla daha düşük düzeyde kaldığını ve eğitsel oyun temelli antrenmanların sürat performansında ki düşüşü kısmen sınırlayabileceğini göstermektedir. Buna karşın, kontrol grubunda gözlemlenen daha yüksek süre artışı, sürat kapasitesinde daha belirgin bir performans düşüşüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of branch-specific educational games on aerobic endurance, agility and sprint parameters in 12-14 age group male soccer players. The sample of our study consisted of 40 athletes actively playing soccer in the local amateur league in Kahramanmaraş province. The athletes were divided into two groups as 20 training group and 20 control group by random sampling method. Weight measurements (body weight was measured with an electronic scale with an accuracy of 0.1 kg) and height measurements (height was measured with a digital height meter with an accuracy of 0.01 cm). Aerobic endurance was measured by“Cooper Test”, agility by“3 Cone Drill Test”and speed by“30 Meter Sprint Test”. A digital photocell was used to measure agility and sprint parameters. Athletes were included in an 8-week training program. Before starting the training program, all tests were applied to the athletes and the data obtained were recorded. At the end of the training program, the athletes were administered the same tests as at the beginning and the data obtained were recorded. As a result of all measurements, all statistical calculations were analyzed and presented in SPSS 25.0 package program. The normality test of the data was performed with the“Shapiro-Wilk Test”.“Paired Samples T Test”was used to determine the relationship between the pre- and post-test data within the group of normally distributed data. The“Independent Samples T-Test”was used to determine the relationship between pre-test and post-test data between groups. The significance level was accepted as p<0.05 in statistical analysis. In line with the findings obtained, it was determined that the 8-week branch-specific educational game-based training program significantly contributed to the development of aerobic endurance and agility in 12-14 age group soccer players; however, it caused a limited regression on the speed parameter. A statistically significant difference was found in aerobic endurance, agility and speed parameters in the training group (p<0,05). In the control group, a statistically significant difference was found in aerobic endurance, agility and speed parameters (p<0.05). In the intergroup comparison, statistically significant differences were found in the parameters between the two groups (p<0.05). As a result, it was revealed that branch-specific educational games contributed positively to aerobic endurance and agility parameters in soccer players aged 12-14 years. When the obtained data were evaluated in terms of speed, an increase in time was observed in the final test results for both groups. However, the increase in time observed in the training group was lower compared to the control group. This finding indicates that the decline in speed performance in the training group remained lower compared to the control group and that educational game-based training may partially limit the decline in speed performance. In contrast, the higher increase in duration observed in the control group indicates a more pronounced decline in speed capacity.