Evli kadınlarda cinsel iyi oluşun yordayıcıları olarak mutluluk, beden algısı ve cinsel mitler
Happiness, body perception and sexual myths as predictors of sexual wellness in married women
  1. Tez No: 907034
  2. Yazar: DUYGU AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR İLYAS GÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
EVLİ KADINLARDA CİNSEL İYİ OLUŞUN YORDAYICILARI OLARAK MUTLULUK, BEDEN ALGISI VE CİNSEL MİTLER Cinsel iyi oluş, bir bireyin cinselliğinin bilişsel ve duygusal değerlendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. İlgili literatür taraması sonucunda; kadınlardaki cinsel sorunlar birçok tartışmanın odak noktası olmasına rağmen cinsel iyi oluşun potansiyel yararlarına, kadınlarda zevk ve düzenli cinsel ilişkinin uzun vadeli faydalarına dair kanıtlar sunan çalışmaların yetersiz olduğu görülmektedir. Ancak konu ile ilgili çalışmaların gün geçtikçe arttığı da gözlenmektedir. İnsanoğlunun en temelde ihtiyaç duyduğu olgu mutluluktur. Mutluluk kavram olarak çeşitli alanlarda çalışma konusu olsa da özellikle pozitif psikolojinin en önemli konularından biridir. Mutluluk birtakım kişisel ve çevresel etkenlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu değişkenlerden biri evlilik birliği içerisinde bireylerin mutluluk düzeyleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bireyin en yakın ilişkisi, evlilik yaşantısında eşi ile kurduğu ilişkidir. Eş ile kurulan yakın ve özel ilişki mutluluğu arttırır. Beden algısı kavramı, kadın cinselliği kadar karmaşık bir konudur. Kadının fiziksel görünümü, cinselliğini ve cinsel deneyimlerini etkileyebilmektedir. Pozitif beden algısına sahip olmanın tatminkâr bir cinsel yaşamla ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Negatif beden algısı ise cinsel aktivitenin sıklığını, cinsel zevki ve cinsellikte yaşanan tatmini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bir kadının bedeninden memnun olması, cinsel ilişkideki memnuniyetinin yanı sıra genel mutluluğuna ve yaşam doyumuna da katkı sağlamaktadır. Cinsel mit; cinsellikle ilgili konularda, doğru olmamasına rağmen insanlar tarafından kabul edilen, kulaktan kulağa dolaşarak yayılan, abartılı, yanlış inanışlardır. Cinsellikle ilgili defolu öğrenmeler, cinsellikteki mutluluğu etkilemesinin yanı sıra cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır. Cinsellik öğrenilebilen bir kavramdır. Kendi bedenini tanıyan, bedeninden hoşnut olan, cinsellik konusunda doğru bilgiye sahip bir kadın cinsel ilişkide hem bedensel hem ruhsal tatmin yaşayabilir. Bu çalışmada; literatürde cinsel iyi oluşu yordayacak bir ölçek olmadığı için öncelikle FSWB (Female Sexual Well Being) Kadın Cinsel İyi Oluş ölçeği kullanılacaktır. Bu sebeple çalışmada söz konusu ölçeğin Türkiye'deki kadınlardan oluşan bir örneklemde geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada evli kadınların demografik özelliklerini tespit etmek için kullanılmış olan bilgi formu ve söz konusu kişilerin cinsel iyi oluş, beden algısı, cinsel mitler ve mutluluk düzeylerini belirlemek için cinsel iyi oluş ölçeği, beden algısı ölçeği, cinsel mitler ölçeği ve Oxford mutluluk ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre evli kadınların mutluluk, beden algısı ve cinsel mitlere ilişkin inanışları ile cinsel iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
HAPPINESS, BODY PERCEPTION AND SEXUAL MYTHS AS PREDICTORS OF SEXUAL WELLNESS IN MARRIED WOMEN Sexual well-being is defined as the cognitive and emotional evaluation of an individual's sexuality. Although sexual problems in women are the focus of many debates there appears to be a lack of evidence for potential beneficial effects on sexual well-being, long-term benefits of female pleasure or lasting sexual intercourse. However, the number of studies on the subject is increasing day after day. The most basic need of human beings is happiness. Although happiness is a subject of study in various fields as a concept, it is one of the important subjects of positive psychology. Happiness can vary in terms of some personal and environmental factors. One of these variables is the happiness levels of individuals in the marriage union. The most intimate relationship is established between spouses. A close and private relationship between them may increase their happiness. The concept of body image is as complex as female sexuality is. A woman's physical appearance can affect her sexuality and sexual experiences. It has been found out that having a positive body image is associated with a satisfactory sexual life. Negative body image can negatively affect the frequency of sexual activity, sexual pleasure and sexual satisfaction. A woman's satisfaction with her body contributes positively to her general happiness and life satisfaction as well as her sexual satisfaction. A sexual myth is an exaggerated false belief that is accepted by people spread by rumor, even though it is not true. Faulty learnings about sexuality not only affect happiness in sexuality, but also cause sexual dysfunctions. Sexuality is a learnable event. A woman who knows and is pleased with her own body, and has correct information on sexuality can experience both physical and spiritual satisfaction in her sexual relationship. In this study, FSWB (Female Sexual Well Being) scale was applied to a Turkish women sample in order to specify its reliability and validity. An information form was used to determine the demographic characteristics of married women, and the sexual well-being scale, body image scale, sexual myths scale and Oxford happiness scale were used to determine the sexual well-being, body image, sexual myths and happiness levels of the people in question. As a result it was found out that there is a significant, positive and weak relationship among married women's perceptions of happiness, body image and sexual myths and their sexual well-being.