Gebelik kaybı yaşayan çiftlere verilen swanson bakım kuramına göre temellendirilmiş ebelik bakımının yas ve genel iyi oluş düzeyine etkisi
The effect of midwifery care based on swanson care theory given to couples experiencing pregnancy loss on grief and general well-being
- Tez No: 909484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA DEMİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, gebelik kaybı yaşayan çiftlere Swanson Bakım Kuramına temellendirilen ebelik bakım ve danışmanlığının, kadınların perinatal yas düzeyi ve genel iyi oluşları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma randomize kontrollü deneysel tasarımda, Haziran 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmanın evrenini bir eğitim araştırma hastanesine gebelik kaybı nedeniyle başvuran 1623 kadın oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü hesaplanarak 76 çift (müdahale: 38, kontrol: 38) ile çalışma yürütüldü. Müdahale grubuna Swanson Bakım Kuramına temellendirilen ebelik bakımı verilirken kontrol grubuna rutin ebelik bakımı verildi. Araştırmada veri toplamak için Tanıtıcı Bilgi Formu, Genel İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu ve Perinatal Yas Ölçeği (33 – Maddeli Kısa Versiyon)kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of midwifery care and counselling based on Swanson Care Theory given to couples experiencing pregnancy loss on women's perinatal grief and general well-being levels was examined. The study was conducted in a randomised controlled experimental design between June 2023 and June 2024. The population of the study consisted of 1623 women who applied to a training and research hospital due to pregnancy loss. The study was conducted with 76 couples (intervention: 38. control: 38) using the G* Power 3.1.9.2 package programme for sampling. The intervention group received midwifery care based on Swanson Care Theory, while the control group received routine midwifery care. Descriptive Information Form, General Well-Being and Perinatal Bereavement Scale were used to collect data. In the research findings, no significant difference was detected in perinatal grief and general well-being scale scores between the control and intervention groups before the care, but after the midwifery care based on Swanson Care Theory; it was determined that the mean score of the intervention group was 50.66 and the mean score of the intervention group was 60.00. while the mean score of the control group was 102.74 and the mean score of the intervention group was 37.03.