Multipl Skleroz(MS)'li erkek hastaların seksüel disfonksiyon (SD) açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Sexual Dysfunction (SD) in male patients with Multiple Sclerosis (MS)
- Tez No: 907346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRKAN YENİCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Üroloji, Neurology, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: MS'li erkeklerde cinsel şikayetlerin türünü ve sıklığını araştırmak, seksüel disfonksiyon (SD) tanısında yol gösterici olan sorgu formlarını karşılaştırmak ve SD'ye yol açabilecek risk faktörlerini multidisipliner yaklaşım ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 01.07.2024 ve 01.11.2024 tarihleri arasında, 18-60 yaş arası, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi MS polikliniğine başvuran, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG)'de lezyonu konfirme edilen, McDonald Sınıflama Kriterine göre MS tanısı alan RRMS (Yineleyici-Düzelen Multipl Skleroz) sınıfındaki cinsel olarak aktif 80 erkek hastanın verilerinin prospektif olarak toplanması kararlaştırıldı. Veriler ''Hasta Bilgi Formu (Yaş, Medeni Durum, Yaşadığı Yer, Meslek, MS Tanı Yılı, MR'da Lezyon Lokalizasyonu, EDSS Skoru)'' ve ''Sorgu Formları (MSISQ-19, IIEF, PEP, IPSS, BDI, SF-36)'' kullanılarak toplandı. Ayrıca her hastaya üroflowmetri (UF) yapıldıktan sonra Ultrasonografi ile post-miksiyonel rezidü (PMR) hesaplanarak verilere eklendi. İlk aşamada, Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IEF-15) baz alınarak SD'nin yaygınlığının belirlenmesi ve risk faktörlerinin seksüel fonksiyonlara etkisinin değerlendirilmesi planlandı. İkinci aşamada çalışmamızın temel hedefi, literatürde kanıt düzeyi yüksek olan IIEF-15 ile MSISQ-19'un SD tanısı koymadaki uyumunun değerlendirilmesi ve her iki anket arasındaki korelasyonun karşılaştırılması hedeflendi. Bulgular: SD, IIEF-15 total skoru ≤45 olarak tanımlanmış olup, buna göre erkek SD kriterlerini karşılayan 37 hasta (%46,2) vardı. Erektil fonksiyon (EF) alt alan puanı
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study are to investigate the type and frequency of sexual complaints in men with multiple sclerosis (MS), compare the assessment tools guiding the diagnosis of sexual dysfunction (SD), and evaluate the risk factors contributing to SD through a multidisciplinary approach. Materials and Methods: Between July 1, 2024, and November 1, 2024, data from 80 sexually active male patients aged 18 to 60, diagnosed with relapsing-remitting multiple sclerosis (RRMS) based on the McDonald Classification Criteria and confirmed by magnetic resonance imaging (MRI), who presented to the MS outpatient clinic at Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Diseases Hospital, were prospectively collected. Data were collected using the“Patient Information Form”(including age, marital status, place of residence, occupation, year of MS diagnosis, MRI lesion localization, and EDSS score) and“Survey Forms”(MSISQ-19, IIEF, PEP, IPSS, BDI, and SF-36). Additionally, uroflowmetry (UF) was performed for each patient, and postvoid residual (PVR) volume was calculated using ultrasonography and added to the dataset. In the first phase, the prevalence of sexual dysfunction (SD) was determined based on the International Index of Erectile Function (IIEF-15), and the impact of risk factors on sexual function was assessed. In the second phase, the primary aim of the study was to evaluate the concordance of the IIEF-15, a questionnaire with high evidence level in the literature, and the MSISQ-19 in diagnosing SD, as well as to compare the correlation between these two instruments. Results: SD was defined as an IIEF-15 total score of ≤45, and based on this criterion, 37 patients (46.2%) met the criteria for male SD. Erectile dysfunction (ED), defined as an erectile function (EF) subdomain score of