Normal doğum yapan primipar kadınların vajinal muayene deneyimleri ve doğum memnuniyeti arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between vaginal examination experiences and birth satisfaction of primiparous women who gave birth normally
- Tez No: 907380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞİMŞEK KÜÇÜKKELEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma normal doğum yapan primipar kadınların vajinal muayene deneyimleri ile doğum memnuniyeti ile arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ankara' nın Keçiören ilçesinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini hastanenin kadın doğum servisine başvuran tüm gebeler oluşturmuştur. Örneklemini ise; evreni bilinen örneklem yöntemi ile belirlenen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 260 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Lewin'in Vajinal Muayene Ölçeği (LVMÖ) ve Doğum Memnuniyeti Ölçeği- Revize (DMÖ-R) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Kadınların LVMÖ puan ortalamaları ile DMÖ-R puan ortalamaları ve alt boyutları arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Kadınların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek puanlarının farklılaşmasının incelenmesinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey, LSD analizlerinden faydalanılmıştır. Bu araştırmada kadınların yaş ortalaması 26,28 ± 6,11 (Min 18; Max 42), vajinal muayene sayısı ortalaması 12,43 ± 5,85 (Min 2; Max 30) olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %81,9' u doğum korkusu yaşadığını belirtmiştir. Vajinal muayene memnuniyeti ölçeğinin puan ortalaması 73,97 ± 14,26 (Min 39,0; Max 100,0) olarak saptanmıştır. Toplam doğum memnuniyeti ölçeğinin puanı ortalaması 22,34 ± 6,36 olarak bulunmuştur. LVMÖ bilgilendirme alt boyutu puan ortalaması 77,90 ± 17,95 (Min 32,0; Max 100,0) puan, mahremiyet alt boyutu puan ortalaması 78,49 ± 14,09 (Min 46,67; Max 100,0), ağrı alt boyutunun puan ortalaması 63,96 ± 26,01 (Min 20,0; Max 100,0), algılama alt boyutunun puan ortalaması 63,42 ± 22,27 (Min 20,0; Max 100,0), uygun bulma alt boyutunun puan ortalaması 78,81 ± 15,88 (Min 30,0; Max 100,0) puan olarak bulunmuştur. DMÖ-R bakım kalitesi alt boyutu puan ortalaması 14,17 ± 2,35 (Min 7,0; Max 16,0), travay stresi alt boyutunun puan ortalaması 5,66 ± 3,67 (Min 0,0; Max 14,0), kişisel özellikler alt boyutu puan ortalaması 2,50 ± 2,29 (Min 0,0; Max 7,0) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to determine the relationship between vaginal examination experiences of primiparous women who gave birth normally and birth satisfaction. The study was conducted in a training and research hospital in Keçiören district of Ankara. The population of the study consisted of all pregnant women who applied to the obstetrics service of the hospital. The sample consisted of 260 pregnant women who were determined by the known sampling method and met the inclusion criteria. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Lewin's Vaginal Examination Scale (LVES) and Birth Satisfaction Scale-Revised (DMS-R) prepared by the researchers. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the women participating in the study, and mean and standard deviation statistics were used to examine the scale. The relationships between the mean scores of the women on the LVIMS and the mean scores and sub-dimensions of the DMS-R were examined through Pearson correlation and linear regression analyses. Independent groups t-test, one-way analysis of variance, Tukey and LSD analyses were used to examine the differentiation of scale scores according to the descriptive characteristics of women. In this study, the mean age of the women was 26.28 ± 6.11 (Min 18; Max 42). 81.9% of the participants stated that they had fear of childbirth. The mean score of the vaginal examination satisfaction scale was 73.97 ± 14.26 (Min 39.0; Max 100.0). The mean score of the total labour satisfaction scale was 22.34 ± 6.36. The mean score of the LVMS information sub-dimension was 77.90 ± 17.95 (Min 32.0; Max 100.0), the mean score of the privacy sub-dimension was 78.49 ± 14.09 (Min 46.67; Max 100.0), the mean score of the pain sub-dimension was 63.96 ± 26.01 (Min 20.0; Max 100.0), the mean score of the perception subscale was 63.42 ± 22.27 (Min 20.0; Max 100.0), and the mean score of the finding appropriate subscale was 78.81 ± 15.88 (Min 30.0; Max 100.0). The mean score of the quality of care sub-dimension of the DMS-R was 14.17 ± 2.35 (Min 7.0; Max 16.0), the mean score of the trauma stress sub-dimension was 5.66 ± 3.67 (Min 0.0; Max 14.0), and the mean score of the personal characteristics sub-dimension was 2.50 ± 2.29 (Min 0.0; Max 7.0).