Ampute futbol sporcularında vücut farkındalığı, kinezyofobi ve bilişsel performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between body awareness, kinesophobia and cognitive performance in amputee soccer athletes
- Tez No: 968145
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, profesyonel ampute futbol sporcularında vücut imajı algısı, vücut farkındalığı, bilişsel performans ve kinezyofobi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. 17-40 yaş arası ampute fubolcu olan 32 katılımcının; vücut farkındalığı, Vücut Farkındalık Oranı Anketi, vücut imajı, Ampute Vücut İmaj Skalası, kinezyofobi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, bilişsel performansı, Stroop Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için iki sürekli değişken arasındaki ilişki Pearson ya da Spearman Sıra korelasyon katsayıları ile değerlendirilmiştir. Ruh Hali (Vücut Farkındalık Oranı Anketi)“ değişkeni ile STROOP – A değişkeni arasındaki korelasyon anlamlıdır (p0.05). Tampa Kinezyofobi Ölçeği değişkeni ile Bilişsel Performans Ölçümleri arasındaki korelasyon anlamsızdı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between body image perception, body awareness, cognitive performance and kinesiophobia in professional amputee soccer players. The 32 participants who were amputee football players between the ages of 17-40; Body awareness was evaluated using the Body Awareness Rate Questionnaire, body image, Amputee Body Image Scale, kinesiophobia, Tampa Kinesiophobia Scale, and cognitive performance using the Stroop Test. Body awareness of 32 amputee soccer players between the ages of 17-40 was assessed using the Body Awareness Ratio Questionnaire, body image using for the Amputee Body Image Scale, kinesiophobia using the Tampa Kinesiophobia Scale and cognitive performance using the Stroop Test. For data analysis, the relationship between two continuous variables was evaluated by Pearson or Spearman Rank correlation coefficients. The correlation between the variable“Mood (Body Awareness Ratio Questionnaire)”and the variable STROOP – A is significant (p0.05). The correlation between the Tampa Kinesiophobia Scale variable and Cognitive Performance Measures is insignificant (p>0.05).