Tiyatro salonlarında sahne tasarımının akustik koşullar üzerine etkisi
The effect of stage design on acoustic conditions in theatre halls
  1. Tez No: 907419
  2. Yazar: MERT KAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Tiyatro salonlarındaki akustik performans, seyirci deneyimini ve performans kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur. Bu çalışmada, sahne tasarımı ve konumunun akustik koşullar üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, farklı sahne konumları ve boyutlarının ses dağılımı, yansışım süresi ve akustik parametreler üzerindeki etkileri ileri düzey akustik simülasyon programı (EASE 5) kullanılarak analiz edilmiştir. Simülasyonlar, sahnenin salon içindeki merkezden kaydırılması veya boyut oranlarının değiştirilmesinin doğrudan ve dolaylı ses özelliklerini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, sahne tasarımının akustik performans üzerindeki spesifik etkilerini detaylandırarak, optimum akustik koşulların sağlanması için teknik bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma, tiyatro salonlarının akustik tasarımında dikkate alınması gereken faktörlere ışık tutarken, sahne tasarımı senaryolarının akustik performansa olan etkilerini bilimsel bir temele dayandırmaktadır. Böylece, tiyatro salonlarının tasarımında daha bilinçli ve etkili kararlar alınmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The acoustic performance of theater halls is a crucial factor that directly influences audience experience and the quality of performances. This study investigates the impact of stage design and positioning on acoustic conditions. The effects of different stage positions and dimensions on sound distribution, reverberation time, and acoustic parameters were analyzed using advanced acoustic simulation software (EASE 5). Simulations reveal that shifting the stage from the center of the hall or altering its size proportions significantly affects both direct and reflected sound characteristics. The findings detail the specific effects of stage design on acoustic performance and provide technical insights for achieving optimal acoustic conditions. This research sheds light on key factors to consider in the acoustic design of theater halls, grounding the effects of various stage design scenarios on acoustic performance in scientific analysis. It aims to contribute to more informed and effective decision-making in the design of theater halls.